Teknoloji

Ryzen 6000 Rembrandt APU Özellikleri ve Görselleri Sızdı

AMD’nin dizüstü bilgisayarlar geliştirdiği Rembrandt kod isimli APU’ları tanıtmasına kısa bir mühlet kaldı. Bu işlemcilerin Zen 3+ çekirdek mimarisine ve RDNA 2 entegre grafiklere sahip olacağından bahsetmiştik. Ayrıyeten amiral gemisi yonga 5.0 GHz üzere yüksek frekans suratlarına erişebilecek.

Artık Ryzen 6000 Rembrandt yonganın birinci fotoğrafları paylaşıldı ve bunların performans odaklı tasarımı sayesinde en büyük yapıdaki APU’lar olacağı söyleniyor. İşlemcilerde 16 MB L3 önbellek ile birleştirilmiş sekiz adede kadar Zen çekirdeği kullanılabiliyor.

Grafik tarafında ise RDNA2 tabanlı GPU’nun 768 akış işlemcisi (12 süreç birimi) kullanıldığı belirtilmiş. Buna ek olarak, Rembrandt yeni medya/video ve imaj motorlarının yanı sıra dört adet 32-bit DDR5/LPDDR5 bellek arabirimi ile gelebilir. Esasen AMD, Rembrandt ile hem mimari iyileştirmeler kullanarak hem de yürütme ünitelerinin sayısını artırarak APU’larının performansını besbelli biçimde geliştirmeyi planlıyor.

Rembrandt’ın başka geliştirmeleri ortasında iki adet USB 4 irtibat noktası (40 Gbps, 128b/132b kodlama, DisplayPort 1.4a), 20 PCIe 4.0 yolu (8+4+4+4), bir ses yardımcı işlemcisi ve iki adet 10GbE MAC üzere özellikler var.

Büyük Zen 3 çekirdekleri, daha büyük GPU ve arayüzlerdeki iyileştirmeler Rembrandt’ı epey büyük bir çip haline getirdi. Lakin TSMC’nin N6 (6nm) teknolojisi AMD’nin kalıp boyutunu biraz optimize etmesine imkan vermiş olmalı. Andreas Schilling ve Patrick Schur‘a nazaran çipler 206 mm2 ~ 208 mm2 civarında bir boyuta sahip. Renoir APU’lar 156 mm2 ve Cezanne APU’lar ise 180 mm2 boyutlarındaydı. Ayrıca AMD’nin Rembrandt geliştirme kartının bir resmi yayınlandı ve APU nitekim büyük görünüyor.

Yeni jenerasyon işlemcilerle ayrıyeten DDR5 ve LPDDR5 bellek takviyesi sunulacak. DDR5’i destekleyen modeller FP7 dizaynını ve LPDDR5’i destekleyenler FP7r2 form faktörünü kullanıyor. Ayrıyeten bunların her ikisi de AMD’nin şu anki FP6 paketiyle tam olarak birebir boyutlara sahip olacak: 25×35 mm.

Son olarak, Ryzen 6000 serisi ‘Rembrandt’ APU ailesinin çok yüksek ihtimalle CES 2022 etkinliğinde tanıtılacağını belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu