Teknoloji

Ryzen 7000 Serisi ve AM5 Platformu Erken Gelebilir

AMD, dördüncü çeyrekten evvel yeni jenerasyon Ryzen masaüstü CPU’larını piyasaya sürmeye yönelik özgün planlarını ileriye taşıyor. Greymon55‘e nazaran kırmızı takım yol haritasında değişikliğe gitti ve artık Ryzen 7000 serisini Eylül’den evvel piyasaya sürmeyi planlıyor.

Daha evvel yeni AM5 platformunun ve yepisyeni Zen 4 işlemcilerin son çeyrekte piyasaya çıkacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Bilgi kaynağı, artık yaygın olarak “Raphael” kod ismiyle bilinen masaüstü Zen 4 CPU’larından bilhassa bahsetti. Hatta yeni yongaların Eylül’den öncesi için planlandığı söyleniyor.

Yaklaşan Ryzen 7000 ailesi, RAMP (Ryzen Hızlandırılmış Bellek Profili) teknolojisiyle desteklenen DDR5 bellek standardına ahenk sağlayacak. Ayrıyeten masaüstü çiplerin PCIe Gen5 arabirimini destekleyen birinci tüketici CPU’ları olacağını ekleyelim.

Zen 4 mimarisi, AM5 soketi ve Ryzen 7000 ailesiyle ilgili tüm ayrıntıları daha evvel yazmıştık. AMD lansmanı için artık Ağustos/Eylül ayını bekleyebiliriz. Raphael, çıkış tarihini net olarak bilmediğimiz Ryzen 7 5800X3D’den (Zen 3+ 3D V-Cache) yalnızca birkaç ay sonra gelecek üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu