Teknoloji

Samsung, 2021’de Gelir Rekoru Kırdı

Samsung Electronics, 2021’in dördüncü çeyreğinde elde ettiği gelirle hem çeyrek bazında hem de yıllık gelir rekorlarını kırdı. Şirket yılın son çeyreğinde, yaklaşık olarak 63,6 milyar dolar gelir ve 11,5 milyar dolar işletme kârı elde etti. Yıllık bazda ise yaklaşık olarak 232,4 milyar dolar gelir ve 42,9 milyar dolar işletme kârı sağladı.

Şirket, The Verge’ün aktardığı habere nazaran yıllık %24’lük gelir artışını üst düzey akıllı telefonlar, televizyonlar ve konut aletleri üzere tüketici eserlerinin artan satışlarına bağlıyor. Şirketin belirttiğine nazaran, daha karlı yarı iletken işi ise RAM ve flash depolama üretimini sınırlayan tedarik zinciri sıkıntılarına karşın yıllık %52’lik işletme kârı artışı sağladı.

2022’ye bakıldığında Samsung; yeni amiral gemisi telefonlar, tabletler ve giyilebilir aygıtların yanı sıra, daha yaygın 5G aygıtlarıyla taşınabilir işinde daha fazla büyüme bekliyor. Kısmen daha fazla üreticiye katlanabilir ekran paneli satılmasıyla, ekran işinin de büyümesi bekleniyor. Ayrıyeten Samsung, kuantum noktalı OLED TV panellerine yaptığı son yatırımın, büyük panellerdeki son kayıplarını bir halde azaltacağını söylüyor.

Bunların yanı sıra, COVID pandemisinin ve global tedarik zahmetinin 2022 yılı boyunca zorluklar yaratacağı, lakin önümüzdeki günlerde satışa çıkaracağı Galaxy S22 serisi ve yakın vakitte piyasaya sürülen Galaxy S21 FE üzere amiral gemisi akıllı telefonların satışları artırması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu