Teknoloji

Samsung NAND Tesisi, Kısıtlamalar Sonrası Acil Duruma Geçti

Samsung Electronics, NAND çiplerinin %40’ından fazlasını Çin’in Xian bölgesinde üretiyor ve buradaki fabrikalar toplam global NAND üretiminin %15’ini oluşturuyor. Maalesef Samsung’dan berbat bir haber var ve Xian bir Covid-19 salgınının akabinde sıkı bir formda kilitlendi.

Kilitlemenin NAND tedariklerini ve fiyatlandırmasını etkileyip etkilemeyeceği konusunda çelişkili raporlar ortaya çıktı. Ayrıyeten Samsung’un Xian’daki komşuları ortasında Powertech Technology (PTI) ve Micron Technology üzere değerli yarı iletken şirketleri yer alıyor.

Business Korea, Samsung’un Xian tesisinin Acil Durum Moduna girmesiyle ilgili raporunda durumun makus olduğundan bahsediyor. Bölgede onaylanmış Covid-19 hadiselerinin arttığı vurgulanmış. Hatta teze nazaran karantinadaki bölgede “her haneden sadece bir kişi gereksinimleri karşılamak için iki günde bir” dışarı çıkabiliyor. Bununla birlikte şirket, çalışanlarının meskenden çalışması gerektiğini belirtmiş.

TrendForce analistleri ise kısıtlamaların NAND tedarik süreci yahut fiyatlandırması üzerinde büyük bir tesiri olmayacağından hayli emin görünüyor. Dahası, Samsung’un Ocak ayının ortasına kadar müşterileri mutlu etmeye yetecek stokları olduğu ve değerli NAND envanterleri bulunduğu söyleniyor.

Umuyoruz ki Samsung ve Micron üzere değerli bellek üreticileri bu kısıtlamalardan büyük ölçekte etkilenmez ve fiyatlar olumsuz etkilenmez. TrendForce, NAND fiyatlarının 2022 yılının başlarında düşmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu da son tüketicilerin satın aldığı SSD’ler için olumlu bir haberdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu