Teknoloji

Samsung QLED ve Lifestyle TV’ler Verband Deutscher Elektrotechniker’dan Sertifika Aldı

Samsung’un 2022 QLED ve Lifestyle TV eser gamı, göz güvenliği, imaj kalitesi ve renk teknolojisi konusunda dünyanın önde gelen sertifikasyon kuruluşları tarafından onaylanarak sertifikalandırıldı.

2022 model Samsung Lifestyle TV’ler 36 bin üyesiyle Avrupa’nın en büyük teknik ve bilimsel kuruluşlarından biri olan Almanya merkezli Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) tarafından ‘Göz Koruyuculuk’ sertifikasına layık görüldü. Kelam konusu sertifika, Samsung’un The Frame, The Serif ve The Sero üzere 2022 Lifestyle TV modellerine verildi. Ekranlar, ‘güvenlik’, ‘gözler için hassasiyet’, ‘titreme seviyesi’, ‘tutarlılık’ ve ‘renkleri yanlışsız yansıtabilme’ üzere kategoriler üzerinden değerlendirildi.

Yeni Samsung Lifestyle TV’ler elektrik ve elektronik ile ilgili teknolojiler konusunda memleketler arası standartları hazırlayan ve yayımlayan IEC – Milletlerarası Elektroteknik Kurulu (IEC) tarafından oluşturulan, ışık riski sınıflandırma formülüne dayalı mavi ışık yayma ve melatonin engelleme üzere ziyanlara karşı güvenlik bakımından değerlendirildi. Kullanıcılarda göz yorgunluğu ya da baş ağrısına neden olabilecek ekran titremesiyle ilgili IEC’nin belirlediği standartları karşılamayı başaran Samsung’un 2022 Lifestyle TV modelleri, renkleri gerçek yansıtabilme ve manzara kalitesinde tutarlılık üzere özelliklerde de ‘mükemmel’ olarak değerlendirildi. Her iki özellik de televizyon izleme esnasında göz konforuna değerli bir katkı sağlıyor.

Öte yandan, Samsung’un 2022 model Lifestyle TV’leri bağımsız eser güvenlik sertifikasyon kurumu Underwriters Laboratories (UL) tarafından ‘Parlamasız’ ekran sertifikasyonu almaya hak kazandı. UL sertifikasyonu, ‘Parlamasız Ekran’ özelliğini, eserleri Milletlerarası Aydınlatma Kurulu (CIE) tarafından belirlenen Birleşik Parlama Derecesi (UGR) test standardına nazaran kıymetlendirerek doğruluyor. Optimum parlaklığın ve parlama olmadan en düzgün imaj kalitesinin sağlanması için, Samsung’un yeni Lifestyle TV modellerinde parlama, yansıma ve parmak izi önleyici özelliklere sahip yeni bir ‘Mat Ekran’ kullanılıyor.

Underwriters Laboratories’e (UL) nazaran Samsung’un The Frame televizyonu, CIE tarafından belirlenen üç farklı parlama standardını karşılıyor. Bunlardan birincisi, bir TV ekranında yüzeye dışarıdan ışık yansıdığında objelerin görünür olup olmadığının belirlendiği ‘Yansıma Parlaması’ düzeyi. İkincisi, TV ekranının gereğinden fazla parlak olup olmadığının belirlendiği ‘Rahatsızlık Verici Parlama Seviyesi’. Üçüncüsü ise TV ekranının karanlık ortamda çok parlak olup olmadığının belirlendiği ‘Engellilik Parlama Seviyesi’. Kelam konusu parlama düzeyleri, yüksek seviyede aydınlatılmış bir çalışma alanına muadil olan 300 lux aydınlık düzeyinde ve ekseriyetle loş ışıklı bir çalışma alanına muadil olan 70 lux aydınlık düzeyinde TV izleme test sonuçlarına nazaran hesaplanıyor.

Samsung’un tüm yeni 2022 QLED modelleri Pantone Eşleştirme Sisteminin (PMS) yaratıcısı ve dünya renk sanayisinin öncüsü Pantone markasından da dünyanın birinci ‘Pantone Onaylı’ sertifikasını aldı. Samsung’un hem 4K hem de 8K imaj kalitesine sahip 15 adet QLED TV ve 5 farklı monitör modeli olmak üzere 20 farklı modelden oluşan yeni 2022 model QLED TV Serisi, 2030 farklı Pantone rengini ve 110 cilt tonu rengini gerçek yansıtabildiği için Pantone tarafından bu sertifikaya layık görüldü.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve Görsel Ekran Kısmı Ar-Ge Grubu Lideri Seokwoo Yong, bahse ait açıklamasında “Televizyonlar konutlarımızdaki cümbüş merkezlerine dönüşmeye devam ederken, göz yorgunluğunu minimum seviyeye indirebilen, üstün renk ve manzara kalitesine sahip ekranlara olan ilgi de giderek artıyor. Dünyanın önde gelen kuruluşlarından aldığımız sertifika ve onaylarla, sınıfının en güzeli manzara kalitesinin yanında en konforlu izleme tecrübesini sunan teknolojilerimiz doğrulanmış oldu” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu