Teknoloji

Samsung, Yarı İletken Satışlarında Intel’i Geride Bıraktı

Samsung taşınabilir departmanı, 2021 yılında en çok akıllı telefon sevkiyatı yapan şirket olarak tacı elinde tutmuştu. Counterpoints Research tarafından yapılan öbür bir araştırma, Samsung Electronics kısmının 2021 yılında bir öbür değerli pazarda daha galip geldiğini belirtiyor.

Samsung Electronics, yarı iletken işinden geçtiğimiz yılki 62,3 milyar dolarlık sayıdan %30,5 daha yüksek olacak halde 81,3 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu gelirin oluşmasında taşınabilir SoC’ler, IoT/düşük güç yongaları ve daha fazlasını içeren bir dizi eser portföyünün tesirinden bahsetmek mümkün. Samsung’un süratli büyümesi ise her ikisi de çabucak hemen her teknoloji modülünde bulunan DRAM ve mantık IC’lerinin satışından kaynaklanmış üzere gözüküyor.

Şirket, sırasıyla 79 milyar dolar, 37,1 milyar dolar ve 30 milyar dolar gelir elde eden Intel, SK Hynix ve Micron üzere sanayi devlerini geride bırakmış durumda. Samsung, Çin’deki Xi’an fabrikalarının kapanmasından kaynaklanan ve tekrar yükselişe geçen DRAM meşakkati nedeniyle 2022’de de bu bölümden daha fazla kazanmayı bekliyor. Samsung’un yüksek satış sayıları, uzun müddettir kesimi etkileyen yarı iletken krizini de hesaba kattığımızda daha da etkileyici hale geliyor.

Halihazırda mevcut olan yaygın görüş, piyasayı etkileyen arz kısıtlamalarının 2022’nin ikinci çeyreğine kadar devam edeceğini vurguluyor. Bununla birlikte, bölümde yer alan kimi firmalar bu zahmetin çok daha uzun sürebileceğini düşünüyor. Samsung ise kıtlığı aşabilmek ismine bir acil durum planına sahip olduğunu tez etmekte. Bu noktada, yakında çıkacak olan Galaxy S22 serisinin bulunabilirliği bize bir fikir sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu