Teknoloji

Samsung, Yeni Ekranlarında HDR10+ GAMING Dayanağı Sunacak

Samsung Electronics, oyun tutkunlarına sürükleyici ve ultra süratli HDR oyun tecrübesi sunmak emeliyle kimi 2022 model 4K ve 8K TV’lerinde ve oyun monitörlerinde yeni HDR10+ GAMING standardının destekleneceğini açıkladı. Yeni ve son teknoloji HDR oyun teknolojisi, tamamı NVIDIA GPU’lar tarafından desteklenen 4K ve 8K oyunlarla bir arada CES 2022 etkinliğinde duyurulacak. HDR10+ Technologies LLC tarafından geliştirilen bu yeni standart; oyun geliştiricilerine oyun konsolları ve PC’ler de dâhil çeşitli giriş kaynakları için çeşitli ekran teknolojilerinde manüel ayar gerekmeden çarpıcı ve dengeli bir HDR oyun tecrübesi sunabilmek için gereksinim duyabilecekleri tüm araçları sağlıyor.

Samsung’un 2022 TV ve oyun monitörü serisi, oyun geliştiricilerinin taleplerini karşılamak için çarpıcı imaj kalitesi sağlayan otomatik HDR ayarına müsaade vererek HDR10+ GAMING standardını destekleyecek. Bu sayede oyun tutkunları bugüne kadarki en hassas ve aslına uygun oyun tecrübelerinden birine kavuşacak. Oyun motoru, daha evvelce yalnızca sinema ve televizyon içeriğiyle mümkün olan biçimde, oyunlar yüklendiğinde elle ayar yapma gereksinimini ortadan kaldırarak görüntü oyun içeriğini gerçek vakitli ve otomatik olarak optimize ediyor. Bu özellik sayesinde oyuncuların ekrandaki her şeyi görüp reaksiyon verebilmeleri için ekranda hem gölge hem de aydınlık alanlardaki detaylar korunabiliyor. Özellik tıpkı vakitte ekranı “gerçek referans moduna” alarak renkleri güzelleştirerek oyuncuların oyun ayarlarıyla vakit kaybetmesini engelliyor. 

Saber Interactive dahil üzere birçok oyun şirketinin, Ocak ayında düzenlenecek CES 2022 etkinliğinde HDR10+ GAMING oyunlarını sergilemesi bekleniyor. Saber Interactive şimdiye kadar yapılmış en süratli 8K anti-yerçekimi yarış oyunu Redout 2 ve dijital pinball’un en düzgünü Pinball FX üzere oyunlarla bu teknolojiyi kullanıcılara sunacak. Game Mechanic Studios da 2022’de piyasaya süreceği HDR10+ GAMING oyunu “Happy Trails and the Kidnapped Princess”i sergileyecek.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve Görsel Ekran Ünitesi Ar-Ge Grubu Başkanı Seokwoo Yong, “Yeni HDR10+ GAMING standardı, Samsung’un Q70 TV Serisi ve üzeri aygıtlarının yanı sıra 2022 Neo QLED Serisi ve oyun monitörlerinde desteklenecek. Bu sayede kullanıcılarımıza üstün görsellik ve daha güçlü ve gerçeğe yakın manzaralarla oyunun kurallarını tekrar belirleyen bir oyun tecrübesi sumaktan gurur duyuyoruz. Teknoloji yeni özellikler ve donanımlar ile gelişmeye devam ederken, Samsung olarak biz de kullanıcıların görüntüleme tecrübelerine yatırımlarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

HDR10+, daha yanlışsız renk sözü ile parlaklık ve zıtlığı her sahnede ve karede optimize ederek üstün manzara kalitesi sağlıyor. Dört yıl evvel piyasaya çıkan HDR10+, 128 iş ortağının ve 28’den fazla üreticinin TV’leri, projektörleri, akıllı telefonları ve tabletleri dâhil olmak üzere 4.000’den fazla desteklenen aygıtla dalda güçlü bir biçimde yaygınlaştı. HDR10+’ın meta dataları, sağladıkları esnek referans tonu ve eşleme eğrisi tarifiyle, içerik oluşturucuların tasarladıkları görselleri etkileyici ve aslına uygun bir biçimde ekranlara taşıyabilmelerini sağlıyor. NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi, RTX 20 Serisi ve GTX 16 Serisi GPU’lar da, 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan şoförlerle HDR10+ GAMING standardını destekleyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu