MobilTeknoloji

Samsung’un varisi Lee Jae-yong uyuşturucu suçundan mahkum edildi ve para cezasına çarptırıldı

Samsung’un varisi Lee Jae-yong, yasadışı olarak sakinleştirici propofol kullanmaktan suçlu bulundu ve para cezasına çarptırıldı.

Zor durumdaki iş adamı, yaygın olarak anestezi olarak kullanılan ilacı son yıllarda onlarca kez içmişti.

Güney Kore yasalarına göre, kontrollü bir ilacın alıcıları ve onu uygulayanlar hakkında dava açılabilir.

Tartışmalı varis, rüşvet ve zimmete para geçirme suçlarından 20 ay hapis yattıktan sonra Ağustos ayında şartlı tahliyeyle serbest bırakılmıştı.

Son duruşması sırasında savcılar, Lee’nin cilt tedavisi kisvesi altında 2015 ve 2020 arasında birçok kez propofol kullandığını söyledi.

Ancak avukatı, babasının hastaneye kaldırılması ve devam eden yasal işlemleriyle ilgili psikolojik stresi tedavi etmek için olduğunu iddia etti. Lee suçlamaları kabul etti.

Salı günü bir mahkeme onu 70 milyon won (59.000$, 43.000 £) para cezasına çarptırdı. Propofolün diğer kontrollü maddelere göre kötüye kullanılma olasılığı daha düşük olduğundan, suçlular genellikle hapis cezası yerine para cezası alır.

Propofol, ameliyat geçiren hastaları yatıştırmak için daha yaygın olarak kullanılsa da, bazen eğlence amaçlı da kullanılır. Şarkıcı Michael Jackson’ın 2009 yılında aşırı dozda propofolden öldüğü tespit edildi.

‘Yarı iletkenler ve aşılar’

Lee, Güney Kore’nin son yıllarda gördüğü en büyük yolsuzluk skandallarından birinde ülkenin eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet vermekteki rolü nedeniyle Ocak ayında iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak bu yılın Ağustos ayının başlarında, başkanlık ofisinin, liderliği altında Samsung’un ülkenin “yarı iletkenler ve aşılar” üretmesine yardımcı olacağını umduğunu söyleyerek serbest bırakıldı.

Şirket daha sonra çipler ve biyofarmasötikler gibi alanlara önümüzdeki üç yıl içinde 240 trilyon won (206 milyar $, 150 milyar £) yatırım yapma sözü verdi.

Lee, diğer suçlamalardan yargılanmaya devam ederken, düşük bir profil tuttu. 2015 yılında iki Samsung firmasının 8 milyar dolarlık birleşmesi ile ilgili hisse senedi fiyat manipülasyonu ve muhasebe sahtekarlığı yapmakla suçlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu