Teknoloji

Seagate, 22 TB Sabit Diskleri Göndermeye Başladı

Seagate, finansal analistler ve yatırımcılarla yaptığı son konferans görüşmesinde 22 TB sabit disklerini göndermeye başladığını doğruladı. Yeni 22 TB HDD’ler, hiper ölçekli bilgi merkezleri için yüksek kapasiteler sağlamak için shingled magnetic recording (SMR) teknolojisini kullanıyor.

22 TB SMR şoförler, başta data merkezlerinde depolama yoğunluğunu en üst seviyeye çıkarmaya gereksinim duyan ve shingled manyetik kayıt teknolojisi kullanan diskleri yönetebilen yazılımlara sahip hiper ölçekleyiciler olmak üzere makul müşterilere sunuluyor. Şirket, 20 TB HDD’lerini duyurduğunda yeni 2.2 TB dikey manyetik kayıt (PMR) plakaları kullanacaklarını, lakin temelde iki boyutlu manyetik kayıt kullanan 16 TB/18 TB sabit disklerle birebir platforma (TDMR) güveneceklerini söylemişti. Lakin bu plakaların 22 TB için SMR modunda kullanılabileceği açıkça belirtilmedi.

Seagate’in 22 TB HDD’leri, kısa vakit evvel piyasaya sürülen Exos X20 20 TB disklere çok benziyor. Temel fark ise yaklaşık 1248 Gbit/inç2’lik bir alan yoğunluğuna ulaşmak için %10 daha fazla kapasite ekleyen SMR teknolojisi. Depolama üreticisi maalesef performans ve güç ihtiyaçlarıyla ilgili bilgileri yayınlamadı. Fakat azamî transfer suratlarının Exos X20 ile yakın olması bekleniyor.

Isı dayanaklı manyetik kayıt (HAMR) teknolojisine sahip HDD’lere gelince, Seagate bu mevzuyu kıymetlendiriyor ve belli müşterilere sevkiyatlar yapmaya devam ediyor. Şirket nihayetinde HAMR platformuna geçmeyi planlıyor lakin bunun ne vakit olacağı belgisiz. Seagate, yeni teknolojilerle 2030 yılında 100 TB üzere kapasite düzeylerine ulaşabileceğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu