Teknoloji

Seçkin Çabuker’in Gelişmiş Ses Teknolojisine TÜBİTAK’tan Takviye

Birçok ünlü sanatkarın müzik prodüktörü olan Nadir Çabuker’in “gelişmiş ses teknolojisi” projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından onaylandı ve takviye aldı.

Şu an için dünya pazarında eşi olmayan bu teknoloji; “realtime” olarak müzik ve sanatçı sesini birbirinden ayırabilen, ortam akustik kalibrasyonu yapan, kulaklık/soundbar üzere hoparlörlere surround çıkış verebilen yeni bir ses formatı. Teknoloji dünyasında bilhassa Spotify, Deezer, Youtube Music üzere dijital müzik platformlarında ve TV/Ev/Araba müzik sistemlerinde çok ilgi çekecek üzere görünüyor.


1995’ten bugüne Türk müzik sanayisinin duayenlerinden Nadir Çabuker

Mevzuyla ilgili konuşan Seçkin Çabuker “Youtube Music yahut Spotify’dan müzik dinlerken bir tıkla sanatçıyı solo yahut müziğin yalnızca altyapısını dinleyebildiğinizi düşünün. Bu izlenme ve dinlenme sayılarını en az üçe katlayacak. Surround ve Akustik Optimizasyon özellikleri ise ses çıkış kalitesini en üst düzeye çıkaracak. Yıl ortasında bu teknolojinin dünya lansmanını yapacağız. Türkiye’den iki TV firması ve Endonezya’dan bir müzik platformu ile daha şimdiden  görüşmelerimiz başladı, umuyorum dünya çapında ses getiren bir eser olacak. Yazılım konusunda Türkiye dünya’da üst sıralarda bir yer edindi, umarım biz de bunun sesli bir kesimi olabiliriz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu