Teknoloji

Ses Kalitesini Artırabilen Özel SSD Tahlili Geliştirildi

PC sesleri grafik alanında olduğu üzere yıllar içinde çok yol kat etti. Uygun bir sese gereksinim duyanlar için birçok ses kartı satılıyor ve üst seviye anakartlar güçlü ses yongalarıyla geliyor. Odyofiller ise harika ses arayışı için yüksek ölçülerde harcamalar yapabiliyor.

Audiophile Style forumlarında gün yüzüne çıkan 1 TB kapasiteli bir NVMe SSD ise görünüşe bakılırsa ses kalitesini artırabiliyor ve sırf vinil kayıtlardan gelen bir tecrübeyle birlikte gerçek 3D ses sunabiliyor. Şoför 1 TB 3D TLC flash ile birlikte geliyor, fakat sadece 333 GB kullanılabilir depolama kapasitesine sahip. Bunun nedeni ise SSD’nin kullanılabilir kapasiteyi performans ve dayanıklılık lehine değiştiren kelamda SLC (pSLC) modunda çalışması.

Bilhassa piyasada kimi misyonlar için pSLC modlarını kullanan SSD’ler var. Geliştirici bu modu kullanmanın ses kalitesini artırdığını ve standart TLC modundan daha uygun performans gösterdiğini tez ediyor.

Ses kalitesi yalnızca bizim test tecrübelerimize dayanıyor, bu test birebir standart eser altında gerçekleştirildi (PCB, harici güç girişi, kristal osilatör, kapasitörler vb. değiştirilmedi).

TLC modu: Fon müziği üzere geliyor, özellik yok ve güçsüz, her şey düzleştirilmiş, uzantı ve yoğunluktan mahrum.

pSLC modu: Özel bir doğal his var, daha pürüzsüz ve sakin hale geliyor. Ses kalınlığı biraz artıyor ve genel olarak işitmeye karşı daha dirençli.

Şoförün geri kalan özelliklerine gelince, bir Crystek CCHD-957 Femto saat osilatörü, iki Audionote Kaisei 220uf kapasitör, harici bir 5V DC güç girişi, 2oz bakırlı sekiz katmanlı bir PCB, Milspec PCB sağlamlığı, %300 topraklama alanı, 5u altın kaplama konektörler ve CNC’li bakır soğutucudan bahsediliyor. Pekala sizce bir SSD ve ek bileşenlerle birlikte ses kalitesini etkileyici bir biçimde artırabilmek mümkün mü?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu