Teknoloji

Ses Kalitesini Geliştirdiği Sav Edilen SSD Tahlili Geliştirildi

PC ses teknolojisi, grafik alanında olduğu üzere yıllar içinde çok yol kat etti. Âlâ bir ses kalitesine muhtaçlık duyanlar için birçok ses kartı mevcut ve üst seviye anakartlar da güçlü ses yongalarıyla geliyor. Odyofiller ise kusursuz ses arayışı için yüksek ölçülerde harcamalar yapabiliyor. Fakat kullandığımız donanımların ürettiği vızıltı diyebileceğimiz sesler rahatsız edici olabiliyor.

Audiophile Style forumlarında gün yüzüne çıkan 1 TB kapasiteli bir NVMe SSD ise görünüşe bakılırsa ses sorununu çözmüş. Şoför 1 TB 3D TLC flash ile birlikte geliyor, fakat sadece 333 GB kullanılabilir depolama kapasitesine sahip. Bunun nedeni ise SSD’nin kullanılabilir kapasiteyi performans ve dayanıklılık lehine değiştiren kelamda SLC (pSLC) modunda çalışması.

Bilhassa piyasada kimi misyonlar için pSLC modlarını kullanan SSD’ler var. Geliştirici bu modu kullanmanın ses kalitesini artırdığını ve standart TLC modundan daha yeterli performans gösterdiğini tez ediyor.

Ses kalitesi yalnızca bizim test tecrübelerimize dayanıyor, bu test tıpkı standart eser altında gerçekleştirildi (PCB, harici güç girişi, kristal osilatör, kapasitörler vb. değiştirilmedi).

TLC modu: Fon müziği üzere geliyor, özellik yok ve güçsüz, her şey düzleştirilmiş, uzantı ve yoğunluktan mahrum.

pSLC modu: Özel bir doğal his var, daha pürüzsüz ve sakin hale geliyor. Ses kalınlığı biraz artıyor ve genel olarak işitmeye karşı daha dirençli.

Şoförün geri kalan özelliklerine gelince, bir Crystek CCHD-957 Femto saat osilatörü, iki Audionote Kaisei 220uf kapasitör, harici bir 5V DC güç girişi, 2oz bakırlı sekiz katmanlı bir PCB, Milspec PCB sağlamlığı, %300 topraklama alanı, 5u altın kaplama konektörler ve CNC’li bakır soğutucudan bahsediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu