Teknoloji

Sessiz Airtag’ler Perakendecilerde Satılmaya Başladı

Aylardır insanları takip etmek için AirTag’lerin kullanıldığına dair raporlar yayılıyor.  Hırsızlar bu aygıtları arabaları takip etmek ve daha sonra çalmak emeliyle kullanmaya başlamıştı. Bildiğiniz üzere AirTag’lerin sahiplerinden saatlerce başka kaldıklarında bir ihtar vermesi gerekiyor, fakat kimileri bu fonksiyonu devre dışı bırakmanın yollarını buldu.

PCMag, engellenmiş hoparlörlere sahip AirTag’ler için birden fazla eBay ve öteki çevrimiçi listeleri keşfetti. Electronic Frontier Foundation Siber Güvenlik Yöneticisi Eva Galperin ise Etsy’de bu tıp bir listeleme bulduktan sonra çabucak harekete geçti. Etsy ve eBay ise o vakitten beri listeleri kaldırdı.

Hoparlörün temasını kesmek için küçük bir delik açarak AirTag’i değiştiren Etsy’deki satıcı, PCMag’e bunların gerisindeki niyetlerini anlattı. JTEE3D kullanıcısı, sessiz AirTag’lerin makus maksatlı olarak kullanılabileceğini kabul ediyor. Lakin ikaz sesiyle uğraşmak zorunda kalmadan ferdî objeleri takip etmek isteyen kullanıcıları hedeflediğini söylüyorlar.

AirTag piyasa çıktığından beri bu aygıtların hırsızlar tarafından kullanılabileceği konusunda ihtarlar yapılıyor. Apple eserini daha inançlı hale getirmeye çalışsa da beşerler tedbirleri aşmanın yollarını bulmaya devam ediyor. Fizikî güvenlik tedbirlerinden biri olan ve insanları uyaran hoparlör ise artık sessiz hale getirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu