Teknoloji

SilverTerrier Siber Çetesi, Interpol Operasyonuyla Çökertildi

Interpol geçtiğimiz günlerde Nijeryalı SilverTerrier siber çetesinden 11 internet dolandırıcısını yakaladığını duyurdu.

Şüphelilerin çalışma biçimleri çoklukla özel şirketler ve devlet kuruluşlarına ilişkin mail adreslerini bulup düzmece ve aldatıcı kimlik avı kampanyaları göndermeye dayanıyordu. BEC (Bussiness E-Mail Compromise) ismi verilen bu siber kabahat birçoğumuzun gelen kutusunun spam maillerle dolmasının ana nedeni.

11 Nijeryalı şüpheliye yönelik yapılan tutuklamalar Falcon II ismi verilen Interpol operasyonu ile 13 Aralık ila 22 Aralık tarihleri ortasında gerçekleşmişti. Hatalıların yaklaşık 50 bin amaca yönelik düzenlenen siber akınlarla irtibatlı olduğu düşünülüyor.  Yetkililerce yapılan açıklamaya nazaran operasyon sonrasında ele geçirilen bir dizüstü bilgisayarda 800.000 kadar potansiyel kurbana ilişkin kimlik bilgileri de bulundu.

Hatalılardan bir oburunun ise 16 şirketi ele geçirdiği ve konuşmaları izlediği, elde ettiği paraları SilverTerrier çetesine ilişkin hesaplara aktardığı tespit edildi. Argümana nazaran Gambiya, Gana ve Nijerya olmak üzere birçok Batı Afrika ülkesine yönelik düzenlenen BEC taarruzlarının gerisinde bu korsanlar vardı.

Interpol yakalananlara ilişkin isimleri basınla paylaşmıyorken, soruşturmalar esnasında saldırganların kimliğinin tespit edilmesinde yardımcı oldukları için siber güvenlik firması Palo Alto Networks ve Group-IB’ye ayrıyeten teşekkürlerini sundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu