Teknoloji

SK hynix, Intel NAND ve SSD Kısmını Satın Aldı

SK hynix, resmen Intel’in SSD kısmını ve Çin’deki Dalian NAND üretim tesislerinin satın aldığını ve birinci kademenin tamamlandığı duyurdu. Bellek üreticisine bağlı olacak yeni ünite “Solidigma” ismini taşıyacak. Her iki şirketin sahip olduğu deneyimlerle birlikte SK hynix, global ölçekte başkan bir şirket olmayı hedefliyor.

Bellek devi bu mutabakat karşılığında 7 milyar dolarlık ödeme yapacak. Sürecin ikinci kademesinde ise NAND flash üretimi ve dizaynıyla ilgili fikri mülkiyetler (IP), NAND alanındaki Ar-Ge çalışanları, Dalian tesis işgücü ve NAND işiyle ilgili kalan varlıklar Intel’den teslim alınacak. İkinci etapla birlikte 2 milyar dolar meblağında bir ödeme daha yapılacak ve Mart 2025’te tüm süreç sona erecek.

Yeni satın alınan SSD kısmını yönetecek olan ve yeni kurulan ABD yan kuruluşu “Solidigm” (www.solidigmtechnology.com) olarak bilinecek. Solidigm’in merkezi San Jose, California’da olacak ve daha evvel Intel tarafından yeni satın alınan SSD ünitesinin eser geliştirme, üretim ve satışını yönetecek.

SK hynix taşınabilir NAND flash alanında üstünlük sağlarken, Solidigm kurumsal SSD (eSSD’ler) pazarında güçlü bir isim olarak görünüyor. SK hynix’in lider yardımcısı ve eş-CEO’su Park Jung-ho mutabakatla ilgili kimi açıklamalar yaptı:

Ailemize katılan Solidigm grup üyelerine yürekten güzel geldiniz. Bu satın alma, SK hynix’in NAND flash işletmesinin global üst katman düzeyine girmesi için paradigma değiştiren bir an sunacak. Bu satın alma ile SK hynix, global 1. kademe teknoloji şirketi olma yolunda bir adım daha ileri gidecek.

SK hynix, Solidigm ve Intel, muahedenin başarılı bir halde sonlandırılması için birbirleriyle işbirliği yapacak. İlerleyen tarihlerde Solidigm ismini ne kadar duyacağız? Bekleyip görelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu