Mobil

Snapdragon 8 Gen 1 ve Exynos 2200 Karşılaştırıldı

Galaxy S22 Ultra işlemcisi teste girdi ve bilgiler yayınlandı. Bilindiği üzere Samsung modellerinde 2 farklı yonga seti kullanılıyor. Bu yonga setleri ise Exynos ve Snapdragon’dan oluşmakta. Geçmişe yönelik atıfta bulunacak olursak performans açısından Exynos daima geri planda kalıyordu. Lakin son yapılan testle birlikte datalar birbirine hayli yakın sonuç verdi.

Yakın tarihli bir PhoneArena raporunda, yaklaşmakta olan Samsung Galaxy S22 Ultra‘nın Snapdragon 8 Gen 1 varyantı (kod ismi Samsung SM-S908U), iki SoC’nin Geekbench sonuçlarına dayalı olarak Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 varyantlarıyla (kod ismi Samsung SMS908B) karşı karşıya geldi. Karşılaştırmada kullanılan datalar, her iki SoC varyantı tarafından alınan en yüksek puanları içeriyor ve epeyce şaşırtan bilgiler mevcut.


Galaxy S22 Ultra işlemci kıyaslaması

Tek çekirdekli testlerde Snapdragon 8 Gen 1 varyantı 1226 puan aldı. Exynos 2.200 varyantlı model ise 1.168 puan ile kayıtlara geçti. Çoklu çekirdekli testlerde ise Exynos varyantı ufak da olsa öne geçmiş görünüyor. 3.508 puan alan Exynos 2200 rakibi Snapdragon 8 Gen 1’e 46 puan fark atmış. (Snapdragon 8 Gen 1’in puanı 3.462)

Ayrıyeten Samsung Galaxy S22 Ultra’nın Exynos 2200 varyantının tek çekirdekli performansının, aygıtın Kasım 2021’de daha evvel açıklanan Geekbench puanının neredeyse iki katı olduğunu belirtmekte yarar var.

Galaxy S serisinin Exynos ile gelen varyantları geçmiş devirde daima ısı idaresiyle ilgili sorun yaşadı. Aygıtların son tüketiciye ulaşmasıyla birlikte Exynos’ların güzelleşme sürecini daha rahat takip edebileceğiz.

Son olarak bu kıyaslamanın yalnızca işlemcilerle ilgili olduğunu söz edelim. GPU tarafında hiçbir kıyaslama kelam konusu değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu