Oyun

Sony, Bungie Oyun Stüdyosunu 3.6 Milyar Dolara Satın Alıyor

Sony, oyun sanayisindeki bir dizi büyük çaplı muahedesi sonucunda Bungie oyun stüdyosunu 3.6 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Mutabakatın sonra ermesinin akabinde Bungie, mevcut CEO ve lider Pete Parsons ve stüdyonun mevcut idare takımının geri kalanından oluşan bir idare şurası tarafından yönetilen SIE’nin “bağımsız bir yan kuruluşu” olacak. Sony, Bungie’nin çok platformlu bir stüdyo olarak kalacağını söyledi. Stüdyo şu anda Destiny 2’yi sürdürmek, Destiny serisini genişletmek ve yeni IP üzerinde çalışıyor.

SIE lideri ve CEO‘su Jim Ryan, “Destiny serisinin başlangıcından bu yana Bungie ile güçlü bir iştirakimiz var ve stüdyoyu resmi olarak PlayStation ailesine davet etmekten daha fazla heyecan duyamazdım. Bu, PlayStation’ın erişimini çok daha geniş bir kitleye ulaştırma stratejimizde kıymetli bir adım.”

“Bungie topluluğunun stüdyo için ne kadar hayati olduğunu anlıyoruz ve bağımsız kalarak büyümeye devam ederken onları desteklemeyi dört gözle bekliyoruz. Bungie üzere bizim de topluluk, PlayStation’ın DNA’sının özüdür ve oyunculara oynamak için en âlâ yeri oluşturmaya olan ortak tutkumuz artık daha da gelişecektir.”

Parsons, SIE’nin stüdyonun yaratıcı bağımsızlığını korurken jenerasyonlar uzunluğu cümbüş yapma formundaki ikili amacını desteklediğini söyledi.

Parsons: “Hem Bungie hem de SIE, oyun dünyalarının IP’mizin geleceğinin sadece başlangıcı olduğuna inanıyor. Orjinal evrenlerimizin muazzam bir potansiyeli var ve SIE’nin dayanağıyla Bungie’yi yaratıcı vizyonumuzu sunmaya adamış global bir multimedya cümbüş şirketi olmaya iteceğiz.” dedi.

Bu mutabakat, oyun sanayisindeki devasa satın alımların son noktası oldu. Take-Two Interactive (Rockstar Games ve 2K’nın da sahibi), 11 Ocak’ta Zynga‘yı yaklaşık 12.7 milyar dolara satın almak için bir muahede yaptığını duyurdu. Ardından Microsoft, bir hafta sonra Activision Blizzard için 68.7 milyar dolarlık bir muahede yaptı.

Bu satın alımla birlikte Bungie’nin bir platform sahibi tarafından ikinci kere satın alınışı olacak. Microsoft, stüdyoyu 2000 yılının haziran ayında satın aldı ve o sırada çıkacak olan Halo’yu özgün Xbox’ın 2001 lansmanı için özel bir başlık olarak garanti altına aldı.

Bungie, Ekim 2007’de Halo 3’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir müddet sonra bağımsızlığını yine kazandı lakin bağımsızlık çok da uzun sürmedi. Activision Blizzard ile yapılan 10 yıllık muahedenin akabinde Bugine tekrar bir üst markaya dahil edildi. Bu 10 yıllık muahede imzalamadan evvel ise iki özel Halo oyunu daha tamamlanmıştı. Son olarak bu oyunların akabinde Destiny serisinin temelleri atılmış oldu.

Siz bu satın alım hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony hedeflediği başarıyı stüdyo ile birlikte yakalayacak mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu