Oyun

Sony’den 3.6 milyar dolarlık oyun hamlesi!

Sony, listesine yeni bir tanınan oyun geliştiricisi ekledi. Şirket, orjinal Halo üçlemesini ve Destiny serisini yaratmasıyla tanınan Bungie’yi satın aldı. Jason Schreier’e nazaran Japon teknoloji devi, oyun geliştiricisini 3,6 milyar ABD Doları bedelinde büyük bir mutabakat karşılığında satın alıyor. Bu atılım Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasından yalnızca iki hafta sonra geldi.

Microsoft, Activision Blizzard’ı 60 milyar ABD Dolara almıştı. Sony’nin atağı de epeyce kıymetli. Çünkü Bungie’nin mükemmel bir sicili ve unvanı da var ve oyun sanayisinde bilinen bir isim.

Sony’den 3.6 milyar dolarlık oyun hamlesi!

Orjinal Halo’nun piyasaya sürülmesiyle şirket, konsol için FPS oyunlarında görünüşte ihtilal yaratmıştı. Hatta oyunlarda da temel olan mekanikleri tanıttı. Microsoft başlangıçta Bungie’yi satın aldı ve Halo’yu Xbox oyun konsolu için özel bir amiral gemisi unvanı olarak getirdi, lakin Bungie, Halo franchise’ında birkaç devam sineması yaptıktan sonra bağımsız bir varlık haline geldi. Bu satın alma yoluyla, her iki konsol üreticisi ortasındaki sürtüşme, muhtemelen Metaverse’i de içerebilecek olan yeni kuşak oyun pazarında artacak. Bir blog yazısında CEO Pete Parsons, “Bugün, Bungie global bir multi-medya cümbüş şirketi olma seyahatimize başlıyor. Yazgımızın sorumluluğu büsbütün bizde. Oyunlarımızı bağımsız olarak yayınlamaya ve yaratıcı bir formda geliştirmeye devam edeceğiz. SIE’nin dayanağıyla, göreceğiniz en süratli değişiklik, tezli vizyonumuzu desteklemek için tüm stüdyoda yeteneklerin işe alınmasında bir hızlanma olacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu