Teknoloji

SpaceX, 40 Starlink Uydusunu Jeomanyetik Fırtınaya Kaptırdı

3 Şubat’ta uzaya gönderilen Starlink internet uydularının neredeyse tamamı hedeflenen yörüngeye ulaşamayacak. SpaceX, 40 Starlink uydusunun kalkışından bir gün sonra meydana gelen jeomanyetik fırtına yüzünden bu aksaklığın yaşandığını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu, Güneş’in birtakım durumlarda koronal kütle atımı ismi verilen elektrik yüklü bir patlama dalgası yaymasından ötürü dünyanın manyetik alanının dış kısmının bozulduğunu ve bu sebeple jeomanyetik fırtınaların ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Jeomanyetik fırtınalar bilhassa yörüngedeki elektronik aygıtlara yahut uydulara ziyan vermesiyle bilinir. Öbür taraftan bu durum, atmosferi de ısıttığı için Starlink uydularının hareketine karşı tesir eden sürtünme açığa çıkarıyor ve uyduların hareket düzeneğinde sıkıntılara neden oluyor. Starlink grubu, yaşanılan sürtünmeyi azaltmak ve denetimi sağlamak gayesiyle uyduları kağıt üzere uçmasını sağlayan inançlı moda soktuklarını açıkladı lakin donanımları kurtarmanın pek mümkün olmadığı düşünülüyor.

SpaceX, yörüngeden çıkan uyduların çarpma riski oluşturmadığını, dünyaya yaklaştıklarında ise büsbütün yanarak yok olacaklarını bildirdi. Ayrıyeten uydulardan kopan modüllerin da yeryüzüne ulaşması beklenmiyor. Özetle bu durum dünya için rastgele tehlike arz etmeyecek.

Geçtiğimiz Ocak ayından beri SpaceX’in 2000’den fazla Starlink uydusu fırlattığını biliyoruz. Global kapsama alanı oluşturma amacıyla 30 bin uydunun daha uzaya gönderileceğini göz önüne alırsak şirketin önünde uzun bir süreç ve yaşanacak yüzlerce farklı sorun olduğunu söyleyebiliriz. Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu