Teknoloji

SpaceX’in Starlink Uyduları Uzay Gözlemcilerini Olumsuz Etkiliyor

SpaceX, Salı günü düşük Dünya yörüngesine diğer bir Starlink uydu kümesi gönderdi ve toplam uydu sayısını 1.900’e çıkardı. Bu SpaceX ve Starlink müşterileri için muhakkak düzgün bir haber, lakin dünyadaki gökbilimciler için birebir şeyi söylemek sıkıntı.

Yeryüzündeki müşahedeler kelam konusu olduğunda bildiğiniz üzere etraftaki ışık ve aydınlatma çok değerli. Starlink’in uyduları ise küçük olsa da gözlemcileri etkileyebilecek seviyede ışık yansıtabiliyor ve fotoğraflarda kimi ışınlar gözlemleniyor.

Bir küme araştırmacı, uyduların tesirini ölçmek için Kaliforniya’daki Palomar Gözlemevi’ndeki Zwicky Süreksiz Tesisinden (ZTF) Kasım 2019 ile Eylül 2021 ortasında toplanan müşahedeleri tahlil etti. Grup, Starlink uydularından yansıyan 5,301 ışık yansıması buldu. Bu durumdan en çok alacakaranlık müşahedeleri etkilendi ve çizgili manzaralar uzaya fırlatılan uydularla birlikte artmaya başladı.

2019’un sonlarında manzaraların %0,5’inden daha azı uydulardan etkilendi. Ağustos 2021’de ise neredeyse beş imgeden birinde istenmeyen ışınlar yer alıyordu. Daha da berbatı, araştırmacı grup Starlink uydularının sayısı 10.000’e ulaştığında tüm imgelerin etkilenebileceğini düşünüyor.

SpaceX, 2020’de güneş ışığının uydulara ulaşmasını engellemeye yardımcı olmak için vizörler eklemeye başladı ve uydu parlaklığını beş kata kadar azaltmayı başardı. Ayrıyeten bu problemlerin en aza indirgenmesi için farklı tahlillerden bahsediliyor. Örneğin gökbilimciler, müşahede yapacağı vakti seçmek için uyduların pozisyonunu izleyen bir yazılım kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu