Teknoloji

Spor Yaparken Pozisyonunuzu Bir Hırsız ile Paylaşıyor Olabilirsiniz

Akıllı saatleri, spor takip programlarını yahut giyilebilir öbür aygıtları neredeyse cep telefonumuz ve tabletimiz kadar sık kullanır hale geldik. Birbirine bağlı bu elektronik aygıtlar sadece saati söylemekle kalmayıp çok daha fazlasını yapıyor. Bu aygıtlarla sıhhatimizi takip ediyor, e-postalarımızı görüntülüyor, akıllı konutlarımızı denetim ediyor ve hatta mağazalarda ödeme yapıyoruz. Siber güvenlik şirketi ESET hayatımızda gitgide daha fazla yer edinmeye başlayan akıllı aygıtları mercek altına aldı.

Bu yıl Amerikalıların yarısı neredeyse günde 6 saat ekrana bakarken, Objelerin İnterneti (IoT) dediğimiz şeyin bir uzantısı olan bu aygıtlar akıllı telefon ekran mühletini azaltarak hayatımızı çok daha sağlıklı hale getirdi ve epey kolaylaştırdı. Doğal olarak önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde yılda yüzde 12,5 oranında bir artış göstermesi beklenen bu pazarın 2028 yılına gelindiğinde 118 milyar Amerikan dolarına ulaşması bekleniyor. Lakin günlük hayatımızda her zamankinden çok daha fazla yere sahip bu giyilebilir aygıtların topladığı bilgi ölçüsü ve bağlandığı öbür akıllı sistemlerin sayısı gitgide artıyor. Münasebetiyle bu aygıtların doğurduğu muhtemel güvenlik ve kapalılık risklerini bilmeliyiz.

Tehdit aktörleri, akıllı giyilebilir aygıtlar ve bu aygıtlarla ilgili uygulamaların ve yazılımların ekosistemi aracılığıyla hücumlarını paraya çevirmek üzere çeşitli yollara başvurur. Dataları ve parolaları ele geçirerek manipüle edebilir, kayıp yahut çalıntı aygıtları yine kullanabilirler. Ayrıyeten ferdî dataların üçüncü taraflarla gizlice paylaşılmasıyla ilgili zımnilik problemleri da vardır. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

Epey güçlü özelliklere sahip akıllı saatlerden kimileri, e-posta ve iletileşme üzere akıllı telefon uygulamalarınıza senkronize erişim sunar. Bu durum, yetki sahibi olmayan kullanıcıların hassas şahsî dataları elde etmesine imkan sağlar. Ayrıyeten bu bilgilerin nerede saklandığı da kaygı mevzusudur. Bu bilgilerin düzgün bir biçimde korunmaması, sağlayıcının bilgi hırsızlarının amacında olmasıyla sonuçlanabilir. Birtakım şahsî ve mali data tipleri için gitgide büyüyen bir yer altı pazarı bulunuyor.

Birçok giyilebilir aygıt tarafından kaydedilen öteki bir temel bilgi çeşidi ise pozisyonla ilgilidir. Bu bilgi sayesinde bilgisayar korsanları gün içerisindeki hareketlerinizle ilgili net bir bilgiye sahip olabilir. Bu bilgi doğrultusunda giyilebilir aygıta sahip bireye yahut kimse olmadığından emin oldukları vakitlerde bu kişinin evine/arabasına fizikî olarak saldırabilirler. Yetkisi olmayan üçüncü taraflarca izlenmeleri durumunda bu üzere aygıtları kullanan çocukların güvenliğiyle ilgili daha önemli sıkıntılar bile doğabilir.

Güvenlik risklerinin yanı sıra kullanıcıların dikkatli olması gereken öteki noktalar da bulunuyor. Aygıtlarınızın topladığı bilgiler, reklamcılar için epeyce pahalı olabilir. 2018 yılında yürürlüğe giren yönetmelik sayesinde bu bahis AB’de sıkı bir formda düzenlenmiş olsa da birtakım pazarlarda bu üzere bilgilerin ticareti giderek artıyor. Bir rapora nazaran sıhhat aygıtı üreticilerinin sigorta şirketlerine sattığı çalıntı bilgilerden elde edilen gelir 2023 yılında 855 milyon ABD dolarını bulabilir. Hatta kimi üçüncü taraflar, bu dataları giyilebilir aygıt kullanıcılarının profillerine uygun reklamlar oluşturmak ve bu doğrultuda satış yapmak üzere bile kullanabilir. Bu bilgilerin birçok alt şirket tarafından saklanması durumunda daha büyük bir ihlal riski olabilir.

Birtakım giyilebilir aygıtlar, akıllı mesken aygıtlarını denetim etmek için kullanılabiliyor. Hatta bu aygıtlar mesken kapınızın kilidini açmak için bile ayarlanabiliyor. Hırsızlık tersi ayarlar faal hale getirilmediyse bu aygıtların kaybolması yahut çalınması çok büyük bir risk oluşturur.

Giyilebilir aygıtlar hayatımızda gitgide daha fazla yer almaya başladığından, saldırganlar için daha büyük bir amaç haline geliyor. Aygıtı satın almadan evvel araştırma yapın ve kullanmaya başladıktan sonra mümkün olan bütün hücum yüzeylerini ortadan kaldırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu