Teknoloji

Spotify, Müzik Yayını Pazarında Liderliğini Sürdürüyor

Bilhassa Spotify’ın kesime giriş yapmasıyla birlikte süratli bir halde yükselişe geçen müzik yayını pazarı, sürat kesmeden yoluna devam ediyor üzere görünüyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde MIDIA Research isimli kuruluş tarafından dala dair paylaşılan bir rapor da bu görüşü destekliyor.

MIDIA Research tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, müzik yayını pazarı büyümeye devam ediyor ve Spotify %31’lik bir pazar hissesiyle hala liderlik koltuğunda oturmaya devam ediyor. Kelam konusu data, geçen yılın ikinci çeyreğine ilişkin, lakin rapor yakın vakitte kamuoyuna açıklandı.

GSM Arena’nın haberine nazaran, pazar hissesi sıralamasının ikinci sırasında %15’lik pazar hissesi ile Apple’ın yayın servisi yer alıyor ve onu %13’lük hisse ile Amazon Music takip ediyor. %13’lük pazar hissesine sahip olan Tencent Music, Amazon Music ile üçüncü sırayı paylaşırken Google’ın müzik servisi YouTube Music ise yalnızca %8’lik bir hisseye sahip. Lakin raporda, YouTube Music’in daldaki en süratli büyüyen servis olduğu da belirtiliyor.

MIDIA Research’ün paylaştığı rapora nazaran tüm pazar, bir evvelki yıla kıyasla %26,4 oranında büyüdü ve dünya çapında toplam 523,9 milyon abone sayısına ulaşıldı. Bu da ister istemez Spotify’ın 2021’in ikinci çeyreğindeki pazar hissesinin evvelki yıllara kıyasla biraz düşmesine neden oldu. Müzik yayını servisinin 2019’daki pazar hissesi %34, 2020’deki pazar hissesi ise %33 idi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu