Oyun

Steam Deck İçin Şimdiden 100 Oyun Hazır

Valve, Steam Deck ile çalışacak 100’den fazla oyunu test etmiş durumda. Çalışacak toplam 106 oyundan 60’ının en yüksek uyumluluğa sahip olduğu doğrulanırken bu, denetleyici yapılandırmasının ve gliflerin eşleşeceği, arayüzün okunaklı olduğu ve performansın düzgün olduğu manasına geliyor.

Oynanabilecek 41 oyun daha olduğu da bilgiler ortasında. Yani oyuna bağlı olarak, oyunun istendiği üzere çalışması için biraz ince ayar yapılması gerekecek. 5 oyun deseklenmemiş lakin bunlardan 4’ünün doğal olarak Steam Deck’te çalışmayan VR oyunları olduğu görülüyor.

Steam’in web sitesinde test edilen oyunları bulmak mümkün değil. Bunun yerine SteamDB’den alınan bu hayran küratörlüğündeki listeye göz atmanız gerekiyor. Doğrulananlar ortasında en dikkat cazip oyunlar ise Death Standing, Portal 2, Dark Souls 2 ve 3’ün yanı sıra Cuphead ve Celeste üzere tanınan oyunlar bulunuyor.

Steam Deck birinci olarak 25 Şubat’ta birinci ön siparişler verenlere gönderilmeye başlanacak. Oyun konsolu, AMD Zen tabanlı dört çekirdekli bir CPU çalıştırıyor ve 16 GB LPDDR5 RAM ve 512 GB’a kadar PCIe NVMe depolama ile AMD’nin RDNA 2 mimarisine dayalı bir GPU kullanıyor. Oyunlar için 16:10 en uzunluk oranına sahip 7 inç dokunmatik ekran kullanılıyor ve Steam Deck için optimize edilmiş oyunlar 1280×800 piksel çözünürlük için tasarlanmış olacak. Aygıt Windows için tasarlanmış oyunları destekleyen Arch Linux tabanlı Valve’ın Steam OS 3.0’ını çalıştırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu