Teknoloji

Steam Deck İçin Yeni Özellik: Dynamic Cloud Sync

Steam Deck avuç içi konsollar yakında müşterilerin eline ulaşmaya başlayacak. Valve yeni konsolu için çok güç harcıyor ve Linux da dahil olmak üzere birçok alanda yenilikler yapılmıştı. Steam Deck kimi yeniliklere önayak olmaya devam ediyor ve artık oyuncuların ilerlemelerini korurken PC ve Steam Deck ortasında geçiş yapmasını mümkün kılacak yeni bir özellik var: Dynamic Cloud Sync (Dinamik Bulut Senkronizasyonu).

Haber dün yayınlanan bir Steam Topluluğu blog gönderisinden geliyor. Bu noktada altını çizmemiz gereken bir ayrıntı var, oyun geliştiricileri özelliği desteklemesi ve oyunlarında kullanması gerekiyor.

Olağanda bir oyun oynadığımızda ilerlemeyi kaydeder, çıkar ve akabinde tekrar devam etmek istediğimizde cihazımızı açarız. Valve ise meselesiz geçiş maksadıyla Steam Deck’in ilerlemeyi otomatik olarak kaydetmesi ve akabinde aygıt uyku moduna girmeden evvel bilgileri buluta yüklemesi için bir özellik geliştirdi.

Öbür elde taşınan oyun aygıtlarında olduğu üzere, kullanıcılar oyundan çıkmadan Steam Deck’lerini sık sık askıya alacağını varsayım ediyoruz. Dynamic Cloud Sync ile Steam, aygıt uyku moduna girmeden evvel değiştirilmiş tüm kayıtlı oyun bilgilerini otomatik olarak buluta yükleyecek. Kullanıcılar daha sonra oyunlarına rastgele bir PC, dizüstü bilgisayar yahut öbür bir aygıtta devam edebilirler. Steam ayrıyeten kullanıcılar Steam Deck’lerine dönüp aygıtı uyandırdıklarında, kaydedilen oyun değişikliklerini otomatik olarak indirecek.

Bu özellik hem oyun geliştiricileri hem de son kullanıcılar için fiyatsız olsa da otomatik olarak çalışmıyor. Ek olarak geliştiricilerin Steamworks’teki oyunlarında manuel olarak etkinleştirmeleri ve kimi yeni API’ler kullanmaları gerekli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu