Oyun

Steam Deck Pil Performansı Ortaya Çıktı

Steam Deck için pil performans bilgileri paylaşıldı. Eseri inceleyen kullanıcılar farklı sonuçların olduğunu kaydetti. Valve tarafından yapılan açıklamaya nazaran Deck’in pil ömrünün 2-8 saat aralığında olduğu biliniyor. Lakin teoride bu türlü olsa da pratikte durum biraz değişkenlik gösteriyor.

GamersNexus isimli YouTube kanalı Steam Deck pil testi ile ilgili bilgileri paylaştı. İnceleme görüntüsünde 87 dakikada pilin külliyen bittiği söz edildi. Yani Valve’nin minimum olarak taahhüt ettiği 120 dakika ihtiyacı karşılanamamış. Bu durum oyunlardaki ayarlamalarla epeyce bağlantılı. Yapılacak en ufak bir dokunuş pil ömrünüzün şekillenmesini sağlıyor.

GamerNexus, Devil May Cry 5 oyununda bir kadro testler yaptı. Her seferinde de farklı sonuçlar meydana geldi. %50 parlaklık düzeyi, sınırsız FPS ve Vsync (FPS sabitleyici) kapalı olarak yapılan testte Steam Deck pil müddeti 87 dakika oldu.

Bir başka testte ise Vsync etkin edildi ve FPS limiti 60 olarak güncellendi. Bu sefer ise 2 saatlik oyun müddetine ulaşıldı. Vsync açıkken ki sonuçların ortalama 85-90 dakikalık pil ömrüne neden olduğu gözler önüne serildi.

YouTuber (GamerNexus kanalı) The Phawx, Steam Deck’in her türlü senaryosunu denemiş. Valve’nin önizleme için sunduğu bir öbür oyun olan Dead Cells ile yapılan testte Vsync açıkken 6 saatlik oynanış kelam konusu. Ayrıyeten düşük grafikli ve eski oyunların oynanmasıyla birlikte de ortalama bu saatleri görmek mümkün görünüyor.

The Phawx ayrıyeten Valve’nin 8 saate kadar olan pil ömrünü hiçbir biçimde göremediğini açıkça söyledi. Forza Horizon 5‘i de test eden YouTuber, oyunu 30 FPS’ye sabitleyip birkaç grafik ayarını değiştirerek yaptığı testte ise yaklaşık 4 saatlik bir oynanış müddeti verdiğini tabir etti.

Bütün bu dataların akabinde Steam Deck pil şarj mühletini merak etmişsinizdir. Onu da cevaplayan The Phawx sıfırdan %80’e 100 dakikada ulaşıldığını söylüyor. Bu bir taşınabilir oyun konsolu için hoş bir kıymet. Lakin %100 şarj olmasını beklemek biraz zahmetli görünüyor. Steam Deck %80’den sonra ortalama 80 dakika kadar sonra tam şarja ulaşıyor.

Bunun nedeniyse kolay: tıpkı akıllı telefonlar üzere, Steam Deck de lityum iyon pilin ömrünü korumak için belli bir noktadan (%80) sonra şarj suratını asgarî seviyeye indiriyor. Bu durumda ortalama 4 dakikada bir %1 şarj dolmuş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu