Oyun

Steam Deck Rakibi AYANEO Next, Ryzen 6000 APU ile Gelebilir

Kısa vakit evvel AYANEO’nun yeni taşınabilir konsolundan ve 28 Aralık’taki tanıtımından bahsetmiştik. Konsolun yeni GPU çekirdekleriyle gelmesi bekleniyordu, fakat kullanılacak SoC bir sır olarak kalmıştı. Üretici artık tanıtımını 4 Ocak tarihine erteledi ve AMD Rembrandt APU’ların kullanılacağı doğrulandı diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere 4 Ocak tarihinde bir CES 2022 aktifliği düzenlenecek. Burada 6nm üretim teknolojisini temel alacak ve RDNA 2 grafiklerinin kullanılacağı Ryzen 6000 “Rembrandt” ailesinin resmi duyurusunu göreceğiz. AYANEO ise AMD eser duyurusuna ahenk sağlamak için planlarını yine yapmak zorunda kaldı.

AYANEO 2021, Zen 2 ve Vega mikro mimarilerine dayalı AMD Ryzen 4000 serisi “Renoir” APU’lardan gücünü alıyordu. Şirket gelecek yıl konsolunun yeni bir versiyonunu piyasaya süreceğini duyurmuştu. Artık ise AYANEO Next konsol 4 Ocak’ta piyasada yerini alacak.

AYANEO Next, Ryzen 6000 serisi APU’larla birlikte ana rakibi Steam Deck‘e karşı hayli rekabetçi olacak. Valve’ın oyun konsolu, Zen 2 ve RDNA 2 mimarilerine sahip 4 çekirdekli Van Gogh/Aerith APU’ya dayanıyor.

AYANEO SoC’inin kaç CPU çekirdeğine yahut Hesaplama Ünitesine sahip olacağı ise bilinmeyen. AMD Rembrandt ayrıyeten 12 adede kadar Süreç Ünitesi sunarken, Aerith 8 ile hudutlu. Öte taraftan artan frekans suratlarıyla birlikte GPU performansı çok daha yüksek olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu