Oyun

Steam Deck Uyumlu Oyunlar Süratle Artıyor: 243 Oyun

Steam Deck taşınabilir oyun konsollarının inceleme örnekleri medya kuruluşlarına gönderilmeye başladı. Valve, bu konsolu için çok fazla mesai harcadı ve oyun uyumluluğu için güç sarf etmeye devam ediyor. An prestijiyle Deck tarafından tam dayanaklı oyunların sayısı 243’e çıktı.

Süreç süratli ilerliyor üzere çünkü bir haftadan kısa bir müddet evvel Deck Verified (DecK Onaylı) oyunların sayısı yalnızca 120 idi. Bu yalnızca ay sonunda Steam Deck’e sahip olacak tüketiciler için değil, tıpkı vakitte avuç içi konsol hakkında tam incelemeler yapan medya kuruluşları için de yeterli bir haber olabilir. İnceleme yapan yayınlar, Valve’ın Deck Verified sürecinin neler getirebileceğine dair daha gerçekçi görüşler sunabilirler.

Üreticinin bu suratını ne kadar sürdürebileceğini bilmiyoruz. Valve, tüm Steam Kütüphanesini Deck altında uyumlu hale getirmek istediğini zati açıkça belirtmişti ki bu ulaşılması güç bir amaç. Halihazırda 50.000’den fazla oyun bulunuyor ve şirketin bunu yapması için elini çabuk tutması gerekli.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, Steam Deck kullanıcıları için Mağaza’da dört kategori görünüyor: (Verified), Oynanabilir (Playable), Desteklenmeyen (Unsupported) ve Bilinmeyen (Unknown). Doğrulanmış kategorisindeki oyunlar konsol ile tam uyumlu ve problemsiz bir halde oynanmaya hazır olduğunu gösteriyor. Oynanabilir ise ayarları kendiniz değiştirmeniz gerekeceği manasına geliyor ve oyunda denetimci takviyesi eksik olabilir. Üçüncü seçenek kestirim edebileceğiniz üzere oyunun Deck ile uyumlu olmadığını gösterirken Bilinmeyen, yani belgisiz kategorisi Valve’ın konsolun oyunla uyumluluğunu şimdi denetim etmediği manasına gelmekte.

Steam Deck ile ilgili birinci incelemeler olumlu istikametteydi. Bu bağlamda el konsolunun tüm her şeyi Linux tabanlı SteamOS ile başardığının altını çizelim. Ayrıyeten birtakım oyunlar ProtonDB uyumluluk katmanıyla birlikte çalıştırılıyor. Örneğin LinusTechTips, Control’ü düşük ayarlarda test etti ve konsolun doğal 800p çözünürlüğünde yaklaşık 60 FPS elde etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu