Teknoloji

Steam Deck’e Güç Veren Valve Logolu Çip Yakından Görüntülendi

Valve, geçen yıl Steam Deck konsolunu birinci sefer duyurduğunda özel bir AMD SoC kullanacağını söylemişti. O vakitler şirketin Aya Neo’ya misal biçimde hazır bir AMD APU kullanacağı varsayım ediliyordu. Fakat sonra Aerith isminde AMD üretimi özel bir tasarım kullanılacağını öğrendik ve ayrıntılarına bakmıştık. Artık ise konsolun içindeki işlemci yakından fotoğraflandı ve Valve markasını taşıdığını görüyoruz.

Tıpkı Sony ve Microsoft’un oyun konsollarına güç sağlayan yarı özel SoC’ler üzere, Steam Deck’in işlemcisi (önceden Aerith ve Van Gogh olarak anılıyordu) çipin konsola ilişkin olduğunu vurgulamak için Valve’in logosunu taşıyor. Bu yonganın temel yapı taşları şu formda:

  • 2,40 ile 3,50 GHz’de SMT’ye sahip dört Zen 2 çekirdeği
  • 1,0 ile 1,60 GHz’de sekiz RDNA 2 hesaplama ünitesi
  • 4-15W TDP

Görünüşe nazaran AMD ve Valve, konsolun çipini düşük bir TDP’de hakikat performans için ayarlamak için oldukça vakit harcadılar. Öte yandan PlayStation 5 ve Xbox Series S/X için SoC’ler rastgele bir AMD logosu taşımıyordu. Bu çipin üzerinde ‘Powered by AMD’ biçiminde bir ibare yer alıyor ve küçük bir AMD logosu var.

Özel tasarlanan SoC, şirket içi yazılımın kullanılması açısından değerli ve bu da öteki AMD SoC’leri çalıştıran başka taşınabilir aygıtlara nazaran kesin bir avantaj sağlıyor. Steam Deck, sürüme bağlı olarak 399, 529 yahut 649 dolar karşılığında satın alınabilecek. Ayrıyeten birinci gönderiler Şubat sonunda başlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu