Teknoloji

Subaru 1.073 beygirlik elektrikli yarış otomobiliyle adeta ateş ediyor

Subaru EV’lerde hala yeni, lakin bu durum şirketi daha argümanlı projeler ortaya çıkarmaktan alıkoymuyor. Electrek, araba üreticisinin Tokyo Auto Salon’da birinci büsbütün elektrikli yarış arabası da dahil olmak üzere iki konsept EV’yi tanıttığını bildirdi. STI E-RA Konsepti, Subaru’nun dört Yamaha motorundan 1.073 HP toplam güç, kapsamlı yere basma kuvveti ve dört tekerlekten çekiş ile yol tutuş ve dengeyi en üst seviyeye çıkaran “benzersiz” bir tork vektörleme sistemi ile bir ortaya gelecek olan paletli aracına dair ipuçları veriyor.

Subaru 1.073 beygirlik elektrikli yarış otomobiliyle adeta ateş ediyor

60kWh pil nispeten küçük olsa da Subaru, E-RA’nın pistte başarılı olabileceğinden emin. 2023’te bir noktada 6 dakika 40 saniyelik bir Nürburgring cins müddeti belirlemeyi umuyor. Bu, VW’nin ID.R’si (6 dakika 5 saniye) kadar süratli değil, lakin Tesla’nın Model S Plaid’i (7 dakika 35 saniye) vaat ediyor. Şirket, E-RA’yı daha sonra 2022’de Japon yarış pistlerinde test etmeyi planlıyor. Marka ayrıyeten, isminden da anlaşılacağı üzere, yaklaşmakta olan crossover’ın daha sportif bir versiyonu olan bir Solterra STI Concept’i tanıttı. Subaru, gövde altı değişikliklerini şimdi detaylandırmadı.

Subaru EV’ler konusunda önemli olduğunu ve yüksek performanslı otomobiller üretebileceğini kanıtlamak istiyor. Fakat şirket VW, Mercedes ve GM üzere yerleşik şirketlere kıyasla elektrikli arabalara biraz geç kaldı ve rakiplerinin elektrifikasyon uğraşlarına karşı koymak istiyorsa süratli hareket etmesi gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu