Teknoloji

Tablet ve Chromebook Teslimatları Dünya Çapında Düşüş Eğiliminde

COVID-19 pandemisinin birinci günlerinden itibaren konuttan çalışmak bir mecburilik haline geldi. Bu durum, dizüstü bilgisayarlardan web kameralarına kadar birçok teknolojik esere olan talebi de artırdı. Bahsi geçen eserlerin üretimi konusunda da rastgele bir sorun yaşanmadı lakin yeni bölüm raporları, tablet ve Chromebook teslimatlarının 2020’den 2021’e kadar düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

International Veri Corporation (IDC), geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan 2021 yılının 4. çeyreğinde tablet ve Chromebook gönderileri sayılarına ait ön dataları yayınladı. Yayınlanan raporlar sonucunda sevkiyat sayılarının, 2020’nin 4.  çeyreğine kıyasla idare şurası genelinde çok daha düşük olduğu bildirildi. Tüm büyük üreticilerin tablet satışları, 2021’in 4. çeyreğinde Apple için %8.6, Samsung için %21.6, Lenovo için %25.4 ve Huawei için %13.9 oranında düşüş yaşadı. Bu devir içerisinde satışlarını artıran tek şirket ise Amazon oldu. Amazon’un yaşadığı yükseliş ise sadece %1.3 oranında.

Chromebook gönderileri de tıpkı periyotta düşüş kaydetmiş. Lakin Chromebook gönderilerindeki düşüşün çok daha sert olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü Acer’ın satışları %43, Dell’in %63, HP’nin ise %87’lik bir gerileme kaydetmiş. IDC’ye nazaran, tüm üreticiler 2021’in 4. çeyreğinde toplamda %63.6 daha az Chromebook sattı.

Bununla birlikte, toplam satış sayılarının 2020 yılının tamamını 2021 yılı ile karşılaştırdığımızda genel olarak daha yüksek olduğunu söyleyebiliyoruz. Apple, Samsung, Lenovo ve Amazon, 2021’de bir evvelki yıla nazaran daha fazla tablet sattı. Bu dalda sadece Huawei düşüş yaşadı. Bunun sebebi de Huawei’nin yeni bir tableti piyasaya sürmemesi olarak açıklanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu