Oyun

Take-Two, Zynga’yı Bünyesine Katıyor

Take-Two, Zynga taşınabilir oyun devini yaklaşık 12,7 milyar dolara satın alarak taşınabilir oyunlara büyük bir adım attığını duyurdu. Take-Two’nun Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, Bioshock üzere oyunlar üreten Rockstar Games, Codemasters ve 2K’nın da sahibi olduğunu not olarak düşelim. Öbür taraftan Zynga ise CSR Racing, FarmVille ve Words with Friends üzere hayli güzel bilinen taşınabilir oyunlar üretiyor.

Take-Two, mutabakatın 6,1 milyar dolar pahasında 12 aylık proforma net rezervlerle sonuçlanacağını ve bunun da şirketin dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olacağı manasına geleceğini söyledi. Take-Two İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Strauss Zelnick, “Bu stratejik kombinasyon, varlıklı bir yenilik ve yaratıcılık geçmişine sahip pazar önderi, çeşitlendirilmiş bir taşınabilir yayıncılık platformu ile sınıfının en uygunu konsol ve PC serilerimizi bir ortaya getiriyor” dedi. Mutabakat ayrıyeten Take-Two’nun 2 yıl sonra yılda yaklaşık 100 milyon dolar tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Zynga, geçen yılın başlarında Torchlight 3’ün ardındaki stüdyoyu satın alarak bir satın alma serisindeydi. Şirket, makus şöhrete sahip taşınabilir oyun pazarındaki en tanınan oyunları bulmak için bazen satın almalara güvendi. Tekrar de Take-Two, taşınabilir sanayisinin 2021 için 136 milyar dolar rezerve ettiğini ve şu anda yüzde 8’in üzerinde büyüdüğünü, bu yüzden de paranın orada olduğunu söyledi. Şirket, artık net rezervasyonlarının yarısını mobilin oluşturacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu