Mobil

Taşınabilir Oyun Pazarı, PC’ve Konsolun Önüne Geçti

Rakiplerine nazaran çok daha yeni bir pazar olan taşınabilir oyun pazarı, PC ve konsol oyun pazarının önüne geçti.

6 milyardan fazla insanın bir akıllı telefonuna sahip olması sebebiyle bugün taşınabilir oyunların yaklaşık %53‘lük bir pazar hissesine sahip olması ve geçen yıl 90 milyar doların üzerinde gelir elde etmesi şaşırtan değil.

Sayılar, oyun sanayisi analisti Newzoo’nun (Android Authority aracılığıyla) taşınabilir oyunun sadece konsollar ve PC’lerin toplamından daha büyük olmadığını, birebir vakitte en süratli büyüyen segment olduğunu vurgulayan bir raporundan geliyor.

Ayrıyeten, işyeri kısıtlamalarının hafifletilmesi nedeniyle PC ve konsol satışları düşmeye devam ederken, genel sanayi geliri büyümesini sürdürdü. Bu, taşınabilir oyunların sadece son derece tanınan olmadığı, birebir vakitte sanayinin bir bütün olarak büyümesini teşvik ettiğini gösteriyor

Doğal ki, bunun gerisindeki ana faktör, 2021’den bu yana akıllı telefon pazarının süratli yükselişi. Android’in popülaritesi, geliştiricilerin oyunlarını çeşitli aygıtlarda kullanılabilir hale getirmesini kolaylaştırdı.

90 milyar dolarlık piyasa gelirinin daha büyük bir kısmı Asya-Pasifik bölgesinden geldi. Ayrıyeten Çin bunun üçte birinden fazlasını oluşturuyor (ABD’den 30 milyar dolar ve 15 milyar dolar). En dikkate kıymet oyuncular, CODM ile Tencent PUBG, Genshin Impact ile Mihoyo birlikte 18 milyar dolar gelir elde etti.

Lakin Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu üzere bölgeler de nitekim büyük büyüme sayıları gösterdiğinden, Çin kazanımların tek büyük kaynağı değil.

Sonuç olarak, akıllı telefon sahipliğinin 2024 yılına kadar 7 milyarı aşması beklenirken, ileride taşınabilir oyun pazarı için daha yüksek pazar hissesine sahip olması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu