Teknoloji

Taşınabilir SO-DIMM DDR5 Bellekler İçin DIMM Adaptörü: JET-5669AA

Japon teknoloji mağazası Akiba PC Hotline, DDR5 SO-DIMM bellek modüllerini standart DIMM bellek yuvalarına takmanıza imkan tanıyan kullanışlı bir adaptör keşfetti. Dizüstülerde kullanılan DDR5 SO-DIMM bellekleri görünüşe nazaran bulmak daha kolay ve bu adaptör DDR5 stoklarının eksikliğine küçük çaplı bir tahlil olacak.

Standart DDR5 DIMM’lerde 288 pin bulunurken, SO-DIMM muadilinde 262 pin bulunuyor. Bu nedenle uygun dönüştürme adaptörü olmadan RAM’leri kullanmak mümkün değil. JET-5669AA, satıcıların DDR5 SO-DIMM bellek modüllerini DIMM yuvalarında test etmeleri için üretilen bir aygıt.

SO-DIMM adaptörü altı katmanlı bir PCB ile birlikte geliyor ve JEDEC’in SO-DIMM tasarımı için MO-337A spesifikasyonuna uygun. Ayrıyeten DDR5-4800 üzerinde data suratlarına sahip bellek modüllerini destekliyor. Son olarak, adaptörün 600 döngünün üzerinde bir kullanım ömrü var.

M-FACTORS Storage‘da eser başına 25 dolarlık bir fiyat talep ediliyor. Yani çift kanallı kullanımlarda sadece adaptörlere 50 dolarlık ödeme gerektiğinden pek ucuz sayılmaz. Öte yandan karaborsacılar DDR5 bellekleri eBay üzere sitelerde akıl almaz fiyatlara satıyor. Bu nedenle SO-DIMM ve adaptör ikilisi birtakım durumlarda mantıklı olabilir.

Daha uygun bir tahlil, sadece DDR5 bellek dayanağı sunan Intel 600 serisi anakartlarda kullanılabilen ASUS’un DDR5-DDR4 dönüştürücü kartı. Fakat bu dönüştürücünün perakende pazarına ne vakit gireceği belgisiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu