Teknoloji

Tatile Çıkmadan Evvel Aygıtlarınızın Fişini Çekmeyi Unutmayın

Ofisten yahut meskenden çalıştığımız bugünlerde, birçoğumuz dizüstü bilgisayarlarımızı yahut başka cihazlarımızı genelde uyku moduna alıyoruz. İşe devam edeceğimiz vakit işletim sistemini tekrar başlatmaya gerek kalmadan aygıtı çabucak tekrar açabilmek için bunu yapıyoruz. Uyku moduna aldığımız dizüstü bilgisayarı çalışma istasyonundan çıkararak yahut monitör kablosunu çekerek konuta götürmek üzere çantasına yerleştiriyoruz ya da meskenden çalışıyorsak yan odaya taşıyoruz. Monitör olduğu halde kalıyor ve ekseriyetle kendini uyku moduna almak üzere bırakılıyor; bilgisayara düzgün geceler bile demeden öylece uzaklaşıyoruz.

ESET uzmanlarının yaptığı hesaplamalara nazaran monitör bekleme moduna geçtiğinde ortalama 0,5 W güç harcıyor ve bu da yılda 4 kWs yapıyor. Tabi bu sayı aygıtın cinsine, üreticisine, yaşına ve başka değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Daha eski aygıtlar daha fazla güç tüketiyor olabilirler. Meskenden çalışan bir kişinin ekipmanlarını örnek olarak alalım. Bir yazıcı, monitör, dizüstü bilgisayar, telefon şarjı, küçük bir merkezi uydu alıcısı ve çalıştığında ışığı yanan, akım muhafazalı bir uzatma kablosu olsun. Teoride, gün sonunda çalışma yerinden ayrıldığınızda tüm aygıtlar fişten çekilebilirsiniz. Bu meskende bir kişinin daha uzaktan çalıştığını düşünelim. Hasebiyle monitör, dizüstü bilgisayar, telefon şarjı sayısını ikiye katlayabiliriz.  Aygıtlarımızın sayısı, meskenden yahut ofisten çalışan büyük bir çoğunluğun çalışma alanlarındaki yapılandırmalarla birebirdir. Her çalışma alanında dört aygıtın bekleme modunda fişte takılı kaldığını varsayalım. Hem boşa harcanan güç hem de boşa harcanan para.

Gerçek ziyan, gereksiz güç kullanımıyla bıraktığımız karbon ayak izidir. Nüfusun yüzde 30’unun meskende ya da ofiste bir çalışma alanına sahip olduğunu ve tüm aygıtlarını bekleme modunda bıraktığını varsaydığımızda, dört aygıtın 4 kWs harcadığı hesaba nazaran toplam 38,4 milyon kWs hedefsizce kullanılıyor. Bu durum, genel güç tüketimiyle birlikte yılda 15 tonluk CO2 emisyonuna sahip karbon ayak izi oluşturuyor. Ülke genelini, tüm kıtayı ve hatta dünyayı ele aldığımızda çıkaracağımız sonuçları hesaplamalıyız. Bu çok kıymetli bir tüketimdir. Hasebiyle meskendeki yahut ofisteki çalışma alanınızdan yılbaşından sonra dönmek üzere ayrılırken aygıtlarınızı fişten çekin. Bu sayede hem tasarruf eder hem de tabiata katkıda bulunursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu