Teknoloji

Tek Şarjla 1000 KM Menzil: Mercedes Vision EQXX

Mercedes-Benz, tek bir şarjla 1000 kilometre yol yapabilen yeni elektrikli konsept aracını tanıttı. Alman araba üreticisi, bir buçuk yıl evvel şimdiye kadarki en verimli aracını yaratmak için yola çıktı. Sonucunda ise uzaklık telaşını ortadan kaldıran Mercedes-Benz Vision EQXX modeli ortaya çıktı.

Mercedes, bu muvaffakiyete temelleri sıfırdan atarak ulaştığını söylüyor. Mühendisler ise 3D baskının “desteklediği” fazla materyalleri kaldırarak yükü ve israfı azaltmak için gelişmiş dijital araçlar kullandılar.

Mercedes ayrıyeten tartısı daha da azaltmak ve menzili genişletmek için hafif magnezyum jantlar, alüminyum alaşımlı fren diskleri ve ultra ince güneş çatı panellerine yanı sıra optimize edilmiş aerodinamik geometriye sahip düşük sürtünme dirençli lastikler kullanıyor. Dört kapılı elektrikli aracın tartısı yükü 1750 kilogram. Kıyaslama yapacak olursak, bir Tesla Model S Plaid 2162 kg tartısında.

Ne yazık ki Mercedes rastgele bir hızlanma yahut yüksek sürat sayısı vermiş değil, lakin azamî güç çıkışı 150 kW civarında derecelendiriliyor. Öte taraftan EQXX’nin tavanında 117 hücreli bir güneş paneli pozisyonlandırılmış durumda.

Mercedes-Benz Vision EQXX bu noktada bir konseptten biraz daha fazlası. Araç şimdi fizikî olarak sergilenmemiş olsa bile, araba üreticisi mutlaka üstün mühendisliğinin bir kısmını birtakım araçlarında kullanmaya başlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu