Teknoloji

Telegram 8.4, Bildirilere Reaksiyon Verme Özelliği İle Geldi

Telegram, 2021 yılını 12 güncelleme ile kapatmış durumda. Telegram 8.4 güncellemesi ile uygulama reaksiyonlar, bildiri çevirisi, temalı QR kodları, bilinmeyen metin (spoiler) ve daha fazlasını kazandı.

Reaksiyonlar özelliği sayesinde bir bildiriye iletiyle karşılık vermeden hislerinizi ve geri bildirimlerinizi süratlice paylaşabileceksiniz. Mesela Süratli bir reaksiyon göndermek için bir iletiye iki defa dokunmanız kâfi. Daha fazla reaksiyon içinse bildiriye bir kere dokunun (iOS’te ise basılı tutmanız gerekiyor). Özelliği biraz eğlenceli hale getirmek için her emojinin eşsiz bir animasyonu olduğunu da belirtelim.

Bir öteki yenilik bir sinemanın sonunu öğrenmenizi engelleyecek metni gizleme yeteneği. Bildirinizi yazarken gizlemek istediğiniz metni vurgulayabilir ve spoiler biçimine dokunabilirsiniz. Bilinmeyen metin sohbette, sohbet listesinde yahut bildirimlerde görünmeyecek. Zımnî metni ortaya çıkarmak için metne dokunulması gerekiyor.

Bu güncellemedeki en kullanışlı özellik ise çeviri aracı diyebiliriz. Ayarlar > Dil’e gidip Çeviri’yi etkinleştirirseniz, her iletinin içerik menüsünde, içeriği uygulama içinden kendi dilinize çevirmenizi sağlayan bir Çevir düğmesi alacaksınız. Bu özellik, desteklenen tüm Android sürümlerinde çalışıyor lakin iOS kullanıcılarının iOS 15 ve üstünü çalıştırıyor olması kaide.

Temalı QR kodları özelliği ise genel kullanıcı ismine sahip rastgele bir kullanıcı, küme, kanal yahut bot için elde esilebiliyor. QR kodlarını bulmak için profilin bilgi sayfasına gidiyorsunuz ve hesabın URL’sinin yanındaki QR kodu sembolüne basıyorsunuz. Akabinde uygun temayı seçebilir ve insanları görmelerini istediğiniz içeriğe yönlendirmek için paylaşabilirsiniz.

Son olarak, macOS için Telegram’daki bağlam menüleri yeni kısayol ipuçları ve animasyonlu simgelerle ve yeni tam ekran animasyonları da dahil olmak üzere çeşitli tabirlerle güncellendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu