Teknoloji

Tesla Araba ile Kripto Madenciliği Yapıldı

Birçok insan Tesla’yı düşündüğünde aklına birinci olarak CEO Elon Musk ve uzun uzaklık alabilen elektrikli arabalar gelir. Ancak CNBC‘den gelen yeni bir rapora nazaran, birkaç kişi kripto para madenciliği yapmak için otomobillerinin içindeki büyük lityum iyon pillerden yararlanıyor.

Bir araba satıcısı olduğu söylenen Chris Allessi, Bitcoin madenciliği yapmak için bir güç çevirici aracılığıyla Model S’nin ana pilinden güç alan Bitmain Antminer S9 ASIC kullanıyor. Alessi ayrıyeten yerleşik Tesla web tarayıcısını kullanarak Monero madenciliği yapmak emeliyle aracın merkezi işlemcisi Intel Atom tabanlı SoC’i kullandığını sav etti.

Pekala Tesla’nızı taşınabilir kripto madenciliği platformu olarak kullanmaya nitekim paha mi? Bu duruma nazaran değişebilir. Allessi, Model S’ini Tesla’nın geniş Üstün Şarj ağı sayesinde ömür boyunca fiyatsız şarj edebiliyor. Bu avantaj Ocak 2017’den evvel satın alınan Tesla araçları için mevcuttu. Chris, gerekli tüm donanımlarla Bitcoin madenciliği yapmak teknik olarak mümkün olsa da buna değmediğini savunuyor.

Öte yandan Tesla ve başka tüm elektrikli araçlarda bulunan lityum iyon pillerin bir ömrü olduğunu unutmamak gerek. Tesla’nın iddialarına nazaran, pilleri 320.000 kilometreden sonra azamî şarj kapasitesinin yaklaşık %10’unu kaybedecek. Alessi ayrıyeten son olarak şunları söylüyor:

Bir insan neden 40.000 ila 100.000 dolarlık bir arabanın bu kadar yıpranmasına neden olmak ister?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu