Teknoloji

Tesla bile fiyatlarına artırım kararı aldı!

Tesla tam otonom sürüş modunu 2020 yılının Ekim ayında beta olarak piyasaya sürdüğünde fiyatı 8.000 dolardı. Test fiyatı olarak belirlenen bu fiyatı muhakkak bir müşteri kümesiyle test eden firma projenin muvaffakiyet göstermesi üzerine fiyatı kısa mühlet sonra 10.000 dolara yükseltmişti.

Yazılımın 2019 sürümünde Musk, Tesla’nın “ Büyük olasılıkla müdahale olmadan, meskenden işe gidebileceğini” söylemişti. Bu durum kontrol olarak araç sürülebilecek diye de eklemişti. Eylül ayında Tesla, araçların gösterge tablosu ekranlarındaki bir “istek” düğmesi aracılığıyla tam otonom sürüş modunu daha fazla şoföre açtı fakat yazılıma erişmek için şoförlerin düzgün bir “ güvenlik puanına” sahip olması gerekiyor. Tesla, “ sürüşünüzün gelecekteki bir çarpışmayla sonuçlanma olasılığını” iddia eden beş kriteri kullanarak güvenlik puanını belirliyor.

Yazılımın yeni fiyatının 17 Ocak’tan itibaren “yalnızca ABD’deki müşteriler için” 10.000 dolardan 12.000 dolara yükseleceğini Twitter’dan duyurdu. Yazılım geniş sürüme yaklaştıkça tam otonom sürüş için aylık 199 dolarlık abonelik fiyatının da artacağını söyledi.

Tam otonom sürüş moduna olan talebin tam olarak Musk’ın isteklerini karşıladığını söyleyemeyiz. Şirketin 2020 gayelerinde bile 1 milyondan fazla aracın tam otonom moduna sahip olacağı hedeflenmekteydi. Şimdilik Tesla’nın bu gayesi tutturamadığını söylemek yanlış olmaz.

Geçen yıl Nisan ayında Tesla’nın şoförsüz aracı ABD’nin Teksas eyaletinde bir kazaya karışmış ; ağaca çarparak yanan Tesla’daki 2 kişi hayatını kaybetmişti. Bilhassa Çinli kullanıcılar tarafından Tesla otonom sürüş modunda birçok şikâyet olduğu biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu