Teknoloji

Tesla Model Y’nin Çarpışma Testi Puanı Belirli Oldu [Video]

Tesla CEO’su Elon Musk, daha evvel yaptığı açıklamada 2020’nin mart ayında teslimatına başladığı Tesml Model Y’nin şirketin en çok satan arabası olacağını açıklamıştı. Model 3 sedanın platformu üzerinde geliştirilen Model Y, şirketin ABD’deki ve Almanya’daki dev fabrikalarının açılmasıyla birlikte daha da fazla üretilecek.

Tesla Model Y’nin ve genel olarak Tesla’nın bu kadar fazla tercih edilmesinin sebepleri ortasındaysa güvenlik faktörü değerli bir rol oynuyor. Geçtiğimiz gün ABD merkezli Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından paylaşılan yeni görüntüler, Tesla Model Y’nin ne kadar inançlı olduğunu gözler önüne serdi. 2021-22 model Tesla Model Y, küçük, orta ve yandan çarpışma testlerine girdi.

İşte Tesla Model Y’nin çarpışma testleri:

Tesla Model Y, 64 kilometre/saat süratle girdiği, aracın sol ön kısmından bariyerle çarpıştığı düşük çarpışma testinde şoförünü ve yolcularını müdafaayı başardı. Ama aracın temas noktası, kazanın tesiriyle birlikte hasar gördü. Aracın içindeki hava yastıklarıysa tam vaktinde açılmayı başardı.

Orta çarpışma testindeyse Model Y, bariyerle tam yarısından olacak formda temas etti. Bu kazada aracın önünde büyük hasar oluşurken şoför, çarpışmadan olabilecek en âlâ formda etkilendi. Bu testte de aracın suratı 64 kilometre/saat idi.

Son test olan yandan çarpışma testindeyse bir bariyer, 50 kilometre/saat süratle sürücünün olduğu kısma yandan çarptı. Kazada aracın sürücü kapısı ve art kapısı hasar alsa da ölümcü derecede esnemeye maruz kalmadı.

Tesla Model Y, tüm bu testlerden muvaffakiyetle geçerek olabilecek en yüksek puan olan ‘Top Safety Pick+’ (En Uygun Güvenlik Seçimi+)’ puanına layık görüldü. Bu mükafatı daha evvel Volkswagen ID.4 ve Volvo XC40 Recharge da almıştı. Lakin IHHS, Model Y’nin standart önden çarpışma tedbire sisteminin araçtan araca ve araçtan yayaya testlerinde daha yüksek puan aldığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu