DonanımİnternetTeknoloji

Tesla sürücüleri, kesintiden sonra araçlarını çalıştıramadı

Tesla sürücüleri, otomobil üreticisinin uygulamasında yaşanan bir kesintinin ardından araçlarından kilitlendiklerini söylüyor.

Düzinelerce işletme sahibi, mobil uygulamada, araçlarına bağlanmalarını engelleyen bir hata mesajı gördükleri hakkında sosyal medyada paylaşımda bulundu.

Tesla CEO’su Elon Musk, Güney Kore’deki bir sürücüden gelen bir şikayete Twitter’da “Kontrol ediliyor” diyerek kişisel olarak yanıt verdi.

Bay Musk daha sonra uygulamanın tekrar çevrimiçi olacağını söyledi.

Tesla uygulaması, sürücüler tarafından arabalarının kilidini açmak ve çalıştırmak için bir anahtar olarak kullanılır.

Araç sahipleri, araçlarını kullanamadıkları için internete çok sayıda şikayette bulundular.

Bir işletme sahibi, “Normalde arabamı çalıştırmak için telefonumu kullandığım için evden bir saat uzaktayım” dedi.

Kesinti izleme sitesi DownDetector’a göre, Cuma günü saat 16:40 ET (21:40 GMT) civarında yaklaşık 500 kullanıcı uygulamada bir hata bildirdi. Beş saat sonra, 60’tan fazla hata raporu geldi.

Musk , “Özür dileriz, bunun bir daha olmaması için önlemler alacağız” dedi .

The Car Expert web sitesinin editörü Stuart Masson BBC’ye verdiği demeçte, uygulamanın arabalara erişmenin tek yolu olmadığını söyledi.

“Uygulamanın ötesinde araca binmek veya araçtan inmek için ikincil bir mekanizma olacak, sürücüler için zorluk çıkacak, eğer taşımazlarsa” dedi.

“Teknoloji işleri kolaylaştırıyor, ancak %100 çalışan bir sunucuya güveniyor. Bu, kredi kartım olmadan evden çıkıp akıllı telefonumla ödeme yapmayı beklemekle aynı şey. Her zaman tek bir mekanizmaya bağımlıysak, yakalanabiliriz.”

Birmingham Business School’dan Profesör David Bailey, otomotiv endüstrisi hakkında kapsamlı yazılar yazdı. Ayrıca bir Tesla kullanıyor ve Cuma günü kesintiyi yaşadı.

BBC’ye verdiği demeçte, “Tesla bir dereceye kadar kendi başarısının kurbanı oldu” dedi. “Müşterilerini yarattığı ve bazen yanlış giden en son teknolojiyi kullanmaya teşvik ediyor.

“Elbette arabayı açmak için bir anahtar da kullanabilirsiniz, ancak piyasadaki en yüksek teknoloji modellerinden birini satın alan birçok Tesla sürücüsünün doğal içgüdüsü, teknolojiye güvenmek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu