Teknoloji

Tesla, Yanılgılı Emniyet Kemeri Uyarısı Nedeniyle 817.143 Aracını Geri Çağırdı

Tesla bir kere daha büyük ölçekli yazılım meselesiyle boğuşuyor. Associated Press, Tesla’nın emniyet kemeri ikaz sesi fonksiyonundaki bir kusur nedeniyle 817.143 arabasını geri çağırdığını bildirdi.

Tüm Model 3 ve Model Y otomobillerinin yanı sıra, 2021 ve daha yeni Model S ve Model X otomobillerde, ihtar sesinin kesilmesi ve emniyet kemerinin takılmaması durumunda başlangıçta ihtar sesinin çalmasını önleyen bir “yazılım hatası” bulunuyor. Geri çağırma bildirimine nazaran, araç terk edildikten çabucak sonra kapının kapatılması durumunda, bu sıkıntıyla karşılaşılabiliyor.

Araba üreticisi, Şubat ayının başlarında bir kablosuz yazılım güncellemesi yayınlayarak emniyet kemeri ikaz sesi yanlışını düzeltmeyi planlıyor. Şu ana kadar rastgele bir yaralanma haberi yok ve görsel emniyet kemeri uyarısı hala düzgün görünüyor. Güney Koreli test uzmanları, bu sorunu birinci olarak 6 Ocak’ta keşfetti ve Tesla, bir soruşturmanın akabinde 25 Ocak’ta bir geri çağırmanın gerekli olduğuna karar verdi.

Bu geri çağırma nispeten küçük olsa da, zamanlaması Tesla için daha berbat olamazdı. Bu olay, “tam otonom sürüş” kusur nedeniyle birtakım araçların geri çağrılmasından yalnızca birkaç gün sonra ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi, otopilot kullanan araçların acil durum araçlarına çarptığı bir dizi olayı araştırdığı sırada gerçekleşti.

Şu sıralarda bir Tesla şoförü de otopilot ile ilgili bir kaza için ağır suçlamalarla karşı karşıya. Bu durum; kamera, bagaj ve süspansiyon kusurları üzere fizikî sıkıntılar nedeniyle gerçekleşen geri çağırmalardan daha önemli. Tesla şu anda kalite konusunda eksiksiz bir üne sahip değil ve bu son geri çağırma da marka hakkındaki olumsuz imajı güçlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu