İnternetTeknoloji

Tiger King 2: Carole Baskin’in görüntüler üzerinde dava açma hakkı yok – Netflix

Netflix, Carole Baskin’in Tiger King 2’deki görüntülerini kullanması nedeniyle şirkete dava açma konusunda “hak iddiası” olmadığını söyledi.

Baskin ve kocası Howard, dizinin fragmanında göründükten sonra geçen hafta Netflix’e sözleşmeyi ihlal ettikleri için yasal işlem başlattı.

Davaları, yalnızca Netflix belgesel dizisinin ilk sezonu için görünüm yayın formları imzaladıklarını belirtti.

Netflix şimdi 2019’da daha sonraki projelerde çekim kullanımına “açıkça izin veren” yayınlar imzaladıklarını söylüyor.

Baskins’in yasal iddiasında da yer alan yayıncı ve Royal Goode Productions, bunun reddedilmesini istedi.

Dava dosyaları, Carole Baskin’in Tiger King’in bir sonucu olarak bir “pop kültürü fenomeni” haline geldiğini, “hiç bir iddiası olmadığını” ve “sözleşme ihlali iddiasının sadece kırmızı bir ringa balığı olduğunu ve herhangi bir haktan yoksun olduğunu” da sözlerine ekledi.

Tiger King, eksantrik Oklahoma hayvanat bahçesi sahibi Joe Exotic ile hayvan hakları aktivisti Baskin arasındaki rekabeti izledi.

Gösteri, Mart 2020’de kısmen pandemi kaynaklı sokağa çıkma kısıtlamaları tarafından körüklenen kültürel bir fenomen haline geldi.

Florida’daki Big Cat Rescue’nun sahibi ve CEO’su Carole Baskin, kendisine sunulma biçiminden memnun olmadığını söyledi ve diziyi “bir realite şovu çöplüğü yangını” olarak nitelendirdi.

Baskins, Royal Goode Productions ve Netflix’in Tiger King 2’den tüm görüntüleri yayınlamasını istiyor ve davayı bir jüri önünde ele almaya çalışıyor.

Dava devletler : “Kaplan Kral 2 başlıklı devamı için ‘cızırtı makaralı’ ve promosyon römork Görünüm Açıklamaları altında Kraliyet Goode Productions tarafından emniyete Baskins ve Büyük Kedi Kurtarma filmi çekimleri kullanarak, sanıkların şartları ihlal etmiş olan Görünüm Bültenleri.”

Dava ayrıca, ilk dizinin Big Cat Rescue’nun çalışmaları hakkında yanlış bir izlenim verdiğini ve Baskins’i haksız yere hayvan istismarı ile suçladığını iddia ediyor.

Yasal belgeler, “Tiger King 1 serisi, yanlışlıkla Big Cat Rescue’un hayvanlarını çok küçük kafeslerde tutarak onları kötüye kullandığını ve hayvanların aslında geniş muhafazalarda yaşadığını açıkça belirtmediğini öne sürmeye çalıştı.”

Gazeteler, “Belki de en tehlikelisi, Carole Baskin’in 1997’de ilk kocasının ortadan kaybolmasına karıştığına dair Tiger King 1’deki kapsayıcı imadır” diyor.

Carole Baskin, ilk kocası Don Lewis’in ortadan kaybolmasıyla ilgisi olduğunu defalarca reddetti.

‘Aşılmaz anayasal engel’

Netflix ve Royal Goode Productions, ABD Anayasası’nın ifade özgürlüğünü koruyan “İlk Değişikliğin kalbine çarptığı” için davanın reddedilmesini istedi.

Flama, “aşılmaz anayasal engel” nedeniyle davadaki delil duruşmasının “boş” olduğunu söyledi.

Geçen hafta bir Florida yargıcı, Tiger King’in ikinci sezonunda Baskins’in görüntülerini engelleyecek geçici bir yasaklama emri talebini zaten reddetmişti.

Yargıç, Baskins’in “Davalılar cevap vermek için yeterli fırsata sahip olmadan önce girilecek olan geçici bir uzaklaştırma emrinin olağanüstü çözüm yoluna sahip olmadığına” karar verdi.

Hapis cezası

Tiger King: Murder, Mayhem, And Madness, Baskin’in düşmanı, gösterişli büyük kedi meraklısı Joe Exotic’in hikayesini anlattı.

Gerçek adı Joseph Maldonado-Passage olan Exotic, Oklahoma’daki Greater Wynnewood Exotic Animal Park’ın sahibiydi ve şimdi satmış.

2018’de Exotic tutuklandı ve Baskin’i öldürmek için iki kişiyi işe almakla suçlandı.

Ertesi yıl, birden fazla federal hayvan istismarı suçlamasından ve iki cinayete teşebbüsten suçlu bulundu ve Fort Worth, Teksas’ta bir federal hapishanede 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir temyiz mahkemesi, “agresif” prostat kanseri teşhisi konduğunu söyledikten sonra Exotic’in daha kısa bir ceza alması gerektiğine karar verdi.

Tiger King’in ikinci sezonu 17 Kasım’dan itibaren Netflix’te yayınlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu