Teknoloji

Togg seri üretime geçmeye hazırlanıyor!

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi tarafından geliştirilen yüzde yüz elektrikli Togg’da üretim evresine yaklaşılıyor. Teknolojioku olarak 27 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen basın toplantısında ziyaret ettiğimiz Gemlik fabrikasında hummalı bir çalışma olduğunu gördük.

Fabrikada bir basın toplantısı düzenleyen Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, arabanın süreçleri, fabrikanın durumu ve yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ilişkin global bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak amacıyla yola çıkan Togg, 27 Aralık 2019’da gerçekleştirdiği ‘Yeniliğe Yolculuk’ buluşmasından bu yana aldığı arayı ve 2022 yılı amaçlarını bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, planlar dahilinde maksatlara adım adım yaklaştıklarını belirterek, “Akılla kalbi, doğu kültürüyle batı kültürünü, beşerle teknolojiyi birleştiren markamız Togg’un, birinci akıllı aygıtı C segmenti SUV’un, evvel ülkemizde akabinde da Avrupa’da pazara çıkmasına yaklaştık” dedi.

Karakaş ayrıyeten tedarikçilerin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek yüzde 51 yerlilik oranını yakaladıklarını söz etti. Ankara’da Teknoloji Araştırma Merkezi, Gebze’de prototip atölyesi kurduklarını belirten Karakaş, ‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak. Farasis iştirakinde Siro’yu kurduk. Geçtiğimiz yıl tam bu vakitte, ‘2021 Ekim ayında ekipman kurulumuna başlayacağız’ dedik, başladık. Süratli ve yaygın alt yapı oluşumuna dayanak için Togg Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri A.Ş. ile hazırlıklara başladık” dedi.

Gemlik fabrikası ile ilgili birtakım bilgiler

Fabrika için evvel yer güçlendirme çalışmaları yapıldı
Fabrika alanı toplamda 1 milyon 200 bin metrekare
Şantiyede 2 bin kişi çalışıyor
Tesiste toplamda 250 robot olacak
Tesiste boyahane, test pistleri, üretim sınırı ve öbür üniteler yer alacak

Tesiste 2022 yılının Temmuz ayında seri üretime başlanacak ve birinci araç banttan 2022 yılının sonunda inecek. Bu araç piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafından üretilmiş birinci doğuştan elektrikli SUV olacak. Akabinde da yeniden C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, birebir DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan eser gamı tamamlanacak. 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretimi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu