Teknoloji

Toshiba, 26 ve 40 TB Sabit Diskler Planlıyor

Toshiba, bu hafta bir Business Wire basın bülteni aracılığıyla önümüzdeki beş yıl için sabit disk şoför yol haritasını özetledi. Şirket, şoför başına plaka sayısını artırmanın yanı sıra yeni jenerasyon kayıt teknolojilerini benimseyerek HDD’lerinin kapasitesini süratle artırmayı planlıyor. Toshiba‘nın en yakın planı, +26 TB’lık bir sabit diski 2022 mali yılının sonuna kadar yetiştirmek. Bu ortada 2027 yılına kadar 40 TB’ın üzerinde kapasiteye sahip HDD’ler bekleniyor.

Bir sabit şoförün kapasitesini artırmanın iki yolu var: daha yüksek alan kayıt yoğunluğuna sahip plakalar kullanmak ve/veya bir HDD’ye daha fazla plaka takmak. Klâsik olarak sabit disk üreticileri her iki sistemi de kullanıyor. Şu anda Toshiba’nın en yüksek kapasiteli HDD’leri, akı denetimli mikrodalga takviyeli manyetik kayıt (FC-MAMR) teknolojisini kullanan dokuz alüminyum plakaya sahip 18 TB eserleri.

Depolama üreticisi sonraki adımında FC-MAMR disklerine güvenmeye devam edecek, fakat kapasiteyi artırmak için kullanılan 10 diskle birlikte 20 TB HDD’nin duyurusu olacak. 20 TB’lık bir sabit diskin geliştirilmesi, şirketin Seagate ve Western Digital’in birkaç aydır gönderilmekte olan 20 TB HDD’leriyle rekabet etmesini sağlayacak.

31 Mart 2023’te sona eren 2022 mali yılının sonunda (önümüzdeki 14 ay içinde) şirketin MAMR (MAS-MAMR) teknolojisiyle 26 TB sabit disklerini bekliyoruz. Şirket, agresif ilerleme suratını sürdürecek ve önümüzdeki yıllarda (31 Mart 2025’te sona eren 2024 mali yılının sonuna kadar) 11 plakalı 30 TB’lık bir disk ortaya çıkarmayı planlıyor.

Bununla birlikte, tüketici sınıfı HDD’ler için MAS-MAMR yahut HAMR üzere teknolojilerin kullanılıp kullanılmayacağını ve kullanılacaksa ne vakit kullanılacağını ilerleyen vakitlerde göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu