Teknoloji

Toshiba, Çip Üretimini Artırmak İçin 1.13 Milyar Dolarlık Tesis Kuracak

Japonya’nın ulusal gazetelerinden biri olan Nikei Asia’nın son yayımladığı rapora göre Toshiba, güç idaresine yönelik yonga üretiminin kapasitesini genişletmek için 130 milyar yen (1.13 milyar dolar) kaynak ayırdı. Bahsettiğimiz haberin teknoloji basınında konuşulmasından sonra Japonya merkezli teknoloji devi, bu gelişmeyi yapılacak maddi yatırımdan bağımsız olarak doğruladı ve birtakım ayrıntılar da paylaştı.

Toshiba bilindiği üzere asansörlerden kuantum kriptografi donanımına kadar çok çeşitli eserler için yarı iletken üretimi yapmakta. Şirketin üretimini üstlendiği öteki kıymetli bir alan ise birçok elektronik aygıtta bulunan ve gereksiz güç tüketimini dengelemek maksadıyla kullanılan güç idare çipleri olarak ön plana çıkıyor. Haberlere husus olan tesis de büsbütün bu çiplerin üretimini desteklemeye yönelik olacak.

Toshiba’nın yan kuruluşu Kaga Toshiba Electronics’ın yönettiği Japonya yerleşkesine konumlandırılacağı iddia edilen yeni fabrikanın inşası için 100 milyar yen, yani yaklaşık 873 milyar dolar harcanacak. Bununla birlikte Toshiba, günümüzde 200 milimetrelik yonga plakaları kullanarak güç idare çipleri üretiyor. Yeni tesis ise bundan farklı olarak, verimliliği artırmak için daha yeni bir teknolojiye dayanan 300 milimetre plakalar kullanacak. Bu sayede üretim bandından daha tek seferde daha fazla çip elde edilmesinin önü açılıyor. Ayrıyeten yeni tesis, gelişmiş bir yapay zeka yazılımı ve otomatik plaka taşıma sistemleriyle donatılacağından Toshiba, bütçenin bir kısmını da teknolojik alt yapı heyetime ayırmış durumda.


Kaga Toshiba Electronics’ın Yönettiği Üretim Alanı

Fabrikanın iki basamakta inşa edilmesi hedefleniyor. Şayet her şey meselesiz ilerlerse birinci etabın 2024’te tamamlanması bekleniyor. İkinci inşa devrinin ne vakit bitirileceği ise şu anlık meçhul. 2024’teki süreçten sonra şirket, başka tesislerine kıyasla 2,5 kat daha fazla üretim kapasitesine sahip olacak. Toshiba, bununla birlikte tüm bu operasyonları büsbütün yenilenebilir güçle güçlendirerek enerji masrafını da azaltmayı düşünüyor.

Öbür taraftan Toshiba’nın birtakım rakiplerinin de üretim kapasitesini artırmaya yönelik planlar üzerinde çalıştığını biliyoruz. Fuji Electric, güç idare çiplerinin üretimini genişletmek gayesiyle 365 milyon dolarlık yatırımı duyurmuş, tıpkı vakit içerisinde Almanya’daki Infineon Technologies de arabalar ve bilgi merkezi sistemlerinde kullanılmak üzere özel devreler üretmek için 1.9 milyar dolarlık yeni bir dökümhane kuracağını açıklamıştı. Yatırım yapacak bu şirketler ortasına; Intel, SMIC, TSMC ve Micron üzere devleri da dahil edebiliriz. Yarı iletken rekabetindeki son durumu vakit gösterecek. Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu