Teknoloji

TPM, AMD Sistemlerde Performans Meseleleri Yaratabiliyor

Microsoft Windows 11 ile sırf birçok işlemci için takviyesi kesmekle kalmadı, tıpkı vakitte işletim sistemini TPM 2.0 (Güvenilir Platform Modülü sürüm 2) ile sınırladı. AMD sistemlerde TPM, firmware’de uygulanan bir çeşit güvenlik modülü olan “fTPM” olarak da isimlendiriliyor.

fTPM özelliğini AMD sistemlerde kolay kolay aktifleştirmek mümkün, lakin birtakım yapılandırmalar için bu özellik bir grup performans sıkıntılarına yol açabiliyor. Bu bağlamda AMD tarafında bilhassa ses yanılgıları ve kare suratlarında takılmalar üzere sıkıntılardan bahsediliyor.

Sorun Windows Latest, Geri Bildirim Merkezi ve Reddit üzere forumlardaki kullanıcılar tarafından doğrulandı. Raporlara nazaran fTPM’yi aktifleştirmek bir aygıtın performansını olumsuz etkileyebilirken Windows 10 yahut Windows 11’de oyun oynarken stuttering sıkıntılarına neden olabiliyor.

Bu yanılgı tüm bilgisayarları etkilemiyor ve Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme yapılan muhakkak aygıtlarda fark edilmiş üzere görünüyor. Bu noktada önerilen bir tahlil var: Windows 11’i kaldırmak ve Windows 10’da fTPM’yi kapatmak.

Windows 11’de de fTPM’yi kapatabilirsiniz, lakin Valorant üzere birtakım oyunlar yeni işletim sisteminde TPM olmadan çalışmıyor. Ayrıyeten Windows 11’deki bilinmeyen bir kusurun yeni yanılgılar doğurma ihtimali var. Bu nedenle oyun oynarken takılmalar yaşıyorsanız Windows 10’u yine yüklemeyi düşünebilirsiniz. Bunun yanında Microsoft ve AMD tarafından bir yama bekleyebilirsiniz.

Bitirmeden evvel, sıkıntıları her vakit Geri Bildirim Merkezi aracılığıyla direkt Microsoft’a bildirebileceğinizi hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu