Teknoloji

Trump sosyal medya şirketi 1 milyar dolar topladığını söyledi

Donald Trump’ın yeni sosyal medya şirketi, planlanan bir borsa listelemesinden önce yatırımcılardan 1 milyar dolar (755 milyon sterlin) toplamak için anlaşmalar imzaladığını söyledi.

Trump Medya ve Teknoloji Grubu, önümüzdeki yılın başlarında Truth Social adlı bir sosyal medya uygulamasını başlatmak için çalışıyor.

Bay Trump, Ocak ayında ABD Capitol’e yapılan saldırının ardından Twitter ve Facebook’tan yasaklı kalmaya devam ediyor.

“1 milyar dolar, Big Tech’e sansür ve siyasi ayrımcılığın sona ermesi gerektiğine dair önemli bir mesaj gönderiyor” dedi.

“Bilançomuz genişledikçe, Trump Medya ve Teknoloji Grubu, Big Tech’in zorbalığına karşı savaşmak için daha güçlü bir konumda olacak.”

Bay Trump, bu yılın başlarında Truth Social’ı başlatmayı planladığını açıklayarak, bunun “siyasi ideoloji temelinde ayrımcılık yapılmadan” sohbete izin vereceğini söyledi.

Trump Media & Technology Group, projede özel amaçlı satın alma şirketi (Spac) veya “boş çek şirketi” olarak adlandırılan Digital World Acquisition ile ortak oldu.

Bu yılın başında ABD borsasında büyük bir hikaye haline gelen Spacs, yalnızca özel bir şirketle birleşmek ve halka arz etmek amacıyla kurulmuş paravan şirketlerdir. Bununla birlikte, kendileriyle birleşen bazı şirketlerin iddialı mali projeksiyonlarını gerçekleştirememesinden sonra parlaklıklarının çoğunu kaybettiler.

Cumartesi günü, Bay Trump’ın firması, kim olduklarını açıklamadan 1 milyar doları “çeşitli bir kurumsal yatırımcı grubundan” temin ettiğini söyledi. Raporlara göre, sosyal medya girişimi şu anda neredeyse 4 milyar dolar değerinde.

Bu, eski ABD başkanının, görev süresiyle ilgili tartışmalara rağmen güçlü mali destek alma yeteneğinin altını çiziyor gibi görünüyor.

Trump, 6 Ocak’ta Washington DC’deki ABD Başkenti’ne destekçileri tarafından düzenlenen saldırının ardından, dönemin başkanın daha fazla şiddete ilham vereceği endişesiyle en iyi sosyal medya platformlarından yasaklandı.

Bu, Bay Trump’ın geçen yılki başkanlık seçimlerinde yaygın bir sahtekarlık olduğunu kanıt olmadan iddia etmesinin ardından geldi.

Reuters’e göre, birçok Wall Street firması eski başkanın yeni girişimine yatırım yapma fırsatını küçümsedi. Ancak bazı hedge fonları, aile yatırım şirketleri ve yüksek net değerli bireyler bunu destekledi.

Şirketinin internet sitesindeki bir sunuma göre, Bay Trump’ın engellendiği sırada Twitter’da 89 milyon, Facebook’ta 33 milyon ve Instagram’da 24,5 milyon takipçisi vardı.

Ayrıca, 2024’te tekrar cumhurbaşkanlığına aday olabileceğine dair ipuçlarını defalarca verdi.

Ancak, eski başkanın mali durumu hakkında sorular var. Geçen ay bir kongre komitesi , Washington DC’deki otelinin karlılığını “oldukça abarttığını” tespit etti – Trump Organizasyonunun “yanıltıcı” olarak nitelendirdiğini iddia ediyor.

inceleme

Trump Media & Technology Group’un Digital World Acquisition ile ortaklığı şimdiden incelemeleri çekti.

Geçen ay Demokrat Senatör Elizabeth Warren, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan, menkul kıymet yasalarının olası ihlalleri için planlanan birleşmeyi soruşturmasını istedi.

SEC, herhangi bir eylem planlayıp planlamadığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Truth Social’ın 2022’nin ilk çeyreğinde tam olarak sunulması planlanıyor. Trump Media planındaki üç aşamadan ilki ve ardından eğlence, haber ve podcast’leri içerecek olan TMTG+ adlı isteğe bağlı video abonelik hizmeti geliyor. haber bültenine.

Web sitesindeki bir slayt destesinde şirket, sonunda Amazon.com’un AWS bulut hizmetine ve Google Cloud’a karşı rekabet etmeyi öngörüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu