Teknoloji

TUA’dan Ulusal Uzay Programı Açıklaması

Dünyadaki önde gelen birçok ülke, uzay araştırmalarına sürat kesmeden devam ediyor; zira bu sonsuz karanlığın derinliklerini keşfetmenin, insan ırkını bir üst düzeye taşıyacağı düşünülüyor. Türkiye de öteki ülkeler üzere uzay yatırımlarını geçtiğimiz yıllarda başlatmış ve Türkiye Uzay Ajansı’nı (TUA) kurmuştu. Akabinde bundan tam bir yıl evvel de Mlli Uzay Programı açıklanmıştı.

Son vakitlerde da bu mevzuda ‘önemli’ olarak nitelendirilebilecek gelişmeler yaşanıyordu. Geride bıraktığımız haftalarda TUA ile Rusya uzay ajansı ROSCOSMOS’un işbirliği yapacağı duyurulmuştu. Bunun yanı sıra uzay yatırımlarının lüks değil muhtaçlık olduğunu belirten TUA Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, 2023’te Ay’a çıkmayı ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) insan göndermeyi planladıklarını söz etmişti. Artık de gelecek yılları şekillendireceği tabir edilen Ulusal Uzay Programı hakkında, programın birinci yılında yeni açıklamalar yapıldı.

“Çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor”

TUA’nın resmi twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamalarda, Türkiye’yi uzay yarışında hak ettiği noktaya taşıyacağı tabir edilen Ulusal Uzay Programı çalışmalarının sürat kesmeden deva ettiği vurgulandı: Ay Araştırma Programı-1 ile uzaklıklar her gün daha da kısalıyor, amaçlarımıza yaklaşıyoruz. TÜBİTAK ve Delta V ile çalışmalar koordineli bir formda sürdürülüyor

Programın birinci yılını kutlayan TUA, uzay aracı ve Ulusal Hibrit İtki Sistemi (HİS) hakkında da bilgi verdi. TUA bunlarla ilgili şu tabirleri kullandı: Uzay aracımız; misyon tasarımı, operasyon konsepti, yörüngelerin tasarımı ve misyon tahlilleri. Sistem mimarisine uygun bir formda aracın detaylı tasarımı devam ediyor

Ulusal Hibrit İtki Sistemi’nde (HİS); ön dizaynın, uçuş ölçekli birinci test prototip üretiminin ve uçuş ölçekli yer testlerini icra edecek test sisteminin üretiminin tamamlandığını gösteren bir fotoğraf paylaşan TUA, yapılan paylaşımda ”Ulusal Hibrit İtki Sistemimizin (HİS) birinci uçuş testleri mart ayında gerçekleştirilecek.” tabirlerine yer verdi ve hibrit itki sistemi ile ilgili yakında yeni gelişmeler yaşanacağını da açıklamış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu