Teknoloji

Türkiye’nin Birinci Cep Uydusu SpaceX Tarafından Fırlatıldı

Geçtiğimiz hafta gelen haberlerle, Türkiye’nin birinci cep uydusunun uzaya fırlatılması için artık geri sayım başlamıştı. ‘Grizu-263A’ olarak isimlendirilen cep uydusu, yaklaşık 5 yıl evvel başlayan çalışmaların akabinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde öğrencilerin oluşturduğu Grizu Uzay Grubu tarafından üretilmişti.

Bugün Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılması planlanan cep uydusunun ne üzere fonksiyonları olduğuna dair Türkiye Uzay Ajansı tarafından da öğle saatlerinde Twitter üzerinden bilgilendirme yapıldı. SpaceX resmi Twitter hesabından da bugün gerçekleşen fırlatmanın görüntüsü yayınlandı. Türkiye’nin birinci cep uydusu, resmen uzaya gönderildi.

Fırlatma anının manzaraları:

Sadece 250 gramlık bir tartıya sahip olan cep uydusunun ismi de büyük mana taşıyor. 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ta yer alan bir maden ocağında gerçekleşen grizu patlamasında hayatını kaybeden madencileri temsil eden cep uydusu, artık uzaya taşınmış oldu. Fırlatma için İskoçya merkezli Alba Orbital firması aracılığıyla SpaceX ile bir muahede sağlayan takım, bu ufak boyutlu uyduyla uzay ve Dünya ortasındaki bağlantısı güçlendirmeyi hedefliyor.

Alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 aylık bir müddet boyunca misyon yapacak olan Grizu-263A’nın, gelecekte Grizu Uzay Takımı’nın gerçekleştirilmesi planlanan uzay projelerine öncülük etmesi umut ediliyor. Türkiye’nin birinci cep uydusuyla ilgili daha kapsamlı bilgiler elde etmek için geçtiğimiz yıl yayınladığımız haberimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu