Teknoloji

TÜSİAD – Deloitte Digital İş Birliği ile Hazırlanan “eTicaret Raporu” Tanıtıldı

TÜSİAD Dijital Türkiye Yuvarlak Masası bünyesindeki eTicaret Çalışma Kümesi faaliyetleri çerçevesinde, TÜSİAD – Deloitte Digital iş birliği ile hazırlanan  “E-ticaretin Öne Çıkan Başarısı, Tüketici Davranışlarında Değişim ve Dijitalleşme 2022” raporunun bulguları, 8 Şubat tarihinde düzenlenen çevrimiçi toplantıda açıklandı. Aktifliğin açılış konuşmalarını TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski ve TÜSİAD İdare Şurası Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Lideri Serkan Sevim yaptı.

Simone Kaslowski: Dijital iktisadın değerli bir boyutunu e-ticaret oluşturuyor.

Konuşmasında dijital iktisadın kıymetli bir boyutunu e-ticaretin oluşturduğunu hatırlatan TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Simone Kaslowski kelamlarına şöyle devam etti: “Son 2 yıl, pandemi kaideleriyle hizmet bölümünün tekrar formlandığı ve e-ticaretin de çok süratle büyüdüğü; şirketlerin her gün yeni tahliller üreterek yeni stratejiler geliştirdiği bir devir oldu. Yüzde 70’i geçen ferdi internet penetrasyonu, taşınabilir geniş bant aboneliklerindeki artış ve coğrafik pozisyonun getirdiği bölgesel olabilme avantajımız e-ticarette ulusal ve milletlerarası manada önümüzü açan aşikâr başlı ögeleri oluşturuyor. Bu çerçevede, e-ticaret ile ilgili atacağımız adımlarda gayemiz, marka ve eserlerimizin dünya çapında bilinirliğini, pazar hissesini ve e-ihracatını artırmak olmalı.”

Serkan Sevim: “E-ticaret gerek global ticaret hacmi gerek yarattığı katma bedel ve erişilen yeni pazarlar sayesinde dijital iktisadın değerli bir ögesini oluşturuyor.”

TÜSİAD İdare Şurası Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Lideri Serkan Sevim ise konuşmasında “”Sektörün sahip olduğu potansiyeli göz önüne aldığımızda, e-ticaret gerek global ticaret hacmi gerek yarattığı katma paha ve erişilen yeni pazarlar sayesinde dijital iktisadın kıymetli bir ögesini oluşturuyor. Bununla bir arada uzaktan çalışma ve uzaktan ticaret ile gelir dağılımı tüm Anadolu’ya yayılıyor, coğrafyadan bağımsız olarak gelir adaleti sağlanıyor.”” dedi. Sevim konuşmasında şu tabirleri kullandı: “Data merkezlerine ve bulut bilişim üzere altyapılara gerekli yatırımlarının yapılması ve bu alanda gereksinim duyulan uzman insan kaynağının yetiştirilmesi değer kazanıyor. İnançlı, süratli, kesintisiz ve dolayısı ile yüksek kaliteli dijital altyapı gereksinimi artıyor.”

İçeriğinde dünyada ve Türkiye’de e-ticaretin gelişimi ve yakın devir gelişmeleri ile global ekonomik trendler ve e-ihracat üzere şimdiki başlıklar üzerine değerlendirmelerin de bulunduğu raporun tanıtım sunumunu Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Önderi Hakan Göl yaptı.

Hakan Göl şu sözleri kullandı: “E-ticaret dijital değişimin en görünür ve dönüştürücü alanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu tesir şirketlerin teknolojinin imkanlarını kullanarak stratejilerini, operasyonlarını ve insan kaynaklarını da tekrar belirlemeleri konusunda itici bir güç oluşturuyor. Bunun yanında her geçen gün kapsamın genişlediği, rekabetin arttığı ve yeni fırsatların da ortaya çıktığı e-ticarette hedeflenen seviyede başarılı olmak öncesine kıyasla daha sıkıntı olmakla bir arada, kullanılabilecek araçların çeşitliliği ve geliştirilen işbirlikleriyle avantajları da bünyesinde barındırıyor. Raporumuzda da vurgusunu yapmış olduğumuz üzere e-ticaretin dijital kanallardan gelen ciro yüzdesi, dijitale ayrılan yatırımın hissesi, e-ticaret stratejisinin net ve anlaşılır olması, yetkinlik- olgunluk seviyesi ile ilgili değerlendirmeleri göz önüne aldığımızda; e-ticaretin çok süratli bir gelişim gösterdiğini ve daha da gelişim potansiyelinin olduğunu söylemek mümkün.”

Toplantı, TÜSİAD eTicaret Çalışma Kümesi Lideri Öget Kantarcı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panel oturumu ile sona erdi.

Öget Kantarcı konuşmasında şunları söyledi: “E-ticaret dalı, uzun yıllardır büyümesini sürat kesmeden sürdürüyor. Dünyada son beş yılda katlanarak büyüyen e-ticaret hacmi, pandemiyle beklentilerin üzerine çıkarak rekor seviyelere ulaştı. Salgının hayatımıza getirdiği zorluklar alışkanlıklarımız üzerinde tesirli oldu. Online alışveriş bir tercih olmaktan çıkıp tahlil noktası haline gelince, tüketici ve işletmeler tarafındaki ön yargıların büyük ölçüde kırıldığına şahit olduk. Böylelikle, e-ticaretin sunduğu avantajlar çok daha geniş bir kitleyle buluşmaya başladı. Önümüzdeki devirde, dijitalleşmenin yakaladığı ivme sayesinde daha çeşitli ve güçlü bir e-ticaret pazarımız olacağına, yaşanan değişimleri kalıcı olarak görmeye devam edeceğimize inanıyoruz. Yıllar içinde kesimimizin en pahalı kaynaklarından biri haline gelen raporumuzun yeni versiyonunu sunmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Dünyada ve Türkiye’de e-ticaretin gelişiminin ve gelecek öngörülerinin değerlendirildiği raporumuzun kesimimize ışık tutacağına inanıyoruz.”

Panelin konuşmacıları; ETİD İdare Konseyi Lideri Emre Ekmekçi, PınarOnline Dijital Dönüşüm ve eTicaret Yöneticisi Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik, Hepsiburada Pazarlama Küme Lideri Seçkin Özgün oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu